Jak na alkohol, aby hlava nebolela?

Praha – Britští vědci vyvinuli novou látku, která by mohla učinit konec krušným ránům opilců. Jakmile bude člověk potřebovat vystřízlivět, vezme si tabletu a klidně může sednout za volant. Zázračný lék ale ještě není na trhu, takže pro letošní Silvestr stále platí: s alkoholem opatrně.

Alkohol by si dnes měli odpustit lidé, kteří řídí auto, letadlo nebo ten, kdo pracuje v atomové elektrárně. Stejně to platí o těhotných ženách, lidech nemocných nebo agresivních. 

A kdo si oslavy nového roku nedovede bez alkoholu představit, měl by se držet při zdi. Bezpečná dávka alkoholu je poměrně nízká. „Bezpečné množství jsou dvě deci vína, půl litru piva nebo odlivka destilátu, ale znovu opakuji, jsou lidé, pro které je bezpečné množství nula,“ varuje Karel Nešpor z psychiatrické léčebny v Bohnicích. 

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Výzkumy také naznačují, že pro lepší zotavení se z alkoholového opojení je lepší pít čisté destiláty, jako je vodka než třeba whisky. Na kocovinu pak odborníci rozhodně nedoporučují léky proti bolesti. Nešpor tvrdí: „Žaludek, který je alkoholem načatý, takové tabletky úplně dorazí. Hrozí krvácení do trávicí trubice a žaludek bude bolet ještě víc.“ 

Milovníky alkoholu se Silvestrem čeká ještě jedna nemilá zpráva a tou je novoroční zdražení.