Americká ambasáda v Jemenu se opět otevřela

Saná - Ambasáda USA v jemenské metropoli Saná, která byla kvůli blíže nespecifikovaným hrozbám od jemenské odnože al-Káidy od neděle uzavřena, dnes opět začala fungovat pro veřejnost. Brány svých ambasád uzavřely také Velká Británie, Španělsko, Japonsko a Francie. Český zastupitelský úřad v pondělí uzavřel do odvolání vízový a konzulární úsek. Otevřena byla i německá ambasáda, ale zpřísnila bezpečnostní opatření.

V pondělí prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, že situace v Jemenu znamená hrozbu pro celý svět. Teroristické organizaci al-Káida se musí zabránit, aby si z této arabské země učinila základnu pro teroristické útoky, dodala. Rovněž prý musí mezinárodní společenství silněji než doposud podpořit vládu v Saná.

Dnes je také naplánováno jednání amerického prezidenta Baracka Obamy s šéfy amerických tajných služeb o tom, jak zabránit opakování nedávného pokusu o teroristický útok. Mladý nigerijský islamista propašoval o vánočních svátcích ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterdamu do Detroitu silnou výbušninu, s níž se pokusil vyhodit stroj do povětří.

Video Bude v Jemenu válka?
video

Bude v Jemenu válka?

Bude v Jemenu válka?

S6 5.1.

Rozhovor s Andorem Šándorem

Obama by měl po schůzce s šéfy tajných služeb učinit prohlášení. To se očekává ve 22:00 našeho času.