Obama viní americké tajné služby ze selhání, hrozil mu atentát

Washington - Prezident Spojených států Barack Obama si pozval na kobereček šéfy amerických tajných služeb. Bude od nich chtít vysvětlit okolnosti nepodařeného atentátu mladého Nigerijce na letadlo mířící z Amsterdamu do Detroitu. Společně budou hledat způsob, jak takovým situacím do budoucna předejít. Obama útok již dříve označil za nepřijatelné selhání vnitřní bezpečnosti a rozvědky. Útok vyburcoval Spojené státy k dalšímu zpřísňování bezpečnostních opatření na letištích. Na důkladné tělesné prohlídky se musí připravit cestující ze 14 vybraných zemí. Náhodně ale můžou potkat v podstatě kohokoliv.

Barack Obama už má na stole zprávy, které si nechal v souvislosti s útokem od jednotlivých tajných služeb vypracovat. Fakt, že se Nigerijec o atentát vůbec mohl pokusit, považuje Obama za systémovou chybu. Už od listopadu byl totiž Mutallab na seznamu lidí podezřelých z terorismu nebo napojených na něj. „Ti, kteří zabíjejí nevinné, si nemohou myslet, že jen zvýšíme bezpečnostní opatření. Využijeme všechny dostupné prostředky k tomu, abychom je porazili,“ prohlásil Obama.

Mutallaba vycvičila al-Káida v Jemenu. Právě tam se nyní v souvislosti s terorismem obrací oči celého světa. Spojené státy kvůli teroristické hrozbě v neděli uzavřely svou ambasádu, dnes ji ale znovu otevřely. Česko prozatím provoz své ambasády pouze omezilo, uzavřen je vízový a konzulární úsek. Zastupitelské úřady Velké Británie, Francie a Japonska zůstanou dál zavřené. „Situace v Jemenu je mimořádně znepokojivá. Je hrozbou pro regionální stabilitu, dokonce i pro globální stabilitu,“ řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Video Reportáž Víta Krčmáře
video

Reportáž Víta Krčmáře

Reportáž Víta Krčmáře

Studio6: 6:00, 5.1.2010

Telefonát Víta Pohanky

Rozhovor s Igorem Lukešem a Patrikem Marschalem

Studio ČT24 o bezpečnosti na letištích

Sebevražedný atentátník z Afghánistánu byl dvojitý agent

Sebevražedný atentátník, který v Afghánistánu zabil sedm agentů CIA, spolupracoval nejspíš také s al-Káidou. Informují o tom americká média. Útočníka si najaly jordánské výzvědné služby a CIA, aby jim pomáhal v boji právě proti al-Káidě. Poslaly ho do Afghánistánu, aby proniknul k vůdcům teroristů, především ke druhému nejvyššímu představiteli al-Káidy - Ajmánu Zavahrímu. Místo toho ale podnikl atentát na zaměstnance CIA.

USA rozšířily seznam osob podléhajících zvýšené kontrole

Spojené státy rozšířily o desítky jmen seznamy osob, které kvůli možné teroristické činnosti podléhají zvýšené kontrole při vstupu do země nebo které do USA vůbec nesmějí přijet. Podle mluvčího Bílého domu Billa Burtona byly z hlavního registru podezřelých na seznamy zvlášť sledovaných osob přesunuty desítky lidí.

Americká vláda vytvořila po atentátech proti USA 11. září 2001 centrální registr TIDE (Terrorist Identities Datamart Environment). Jednotlivé tajné služby jako CIA a FBI dávají správcům registru údaje o známých a podezřelých osobách spojovaných s terorismem. Registr se průběžně vyhodnocuje a některé osoby jsou přeřazovány na seznamy lidí, kteří pak podléhají zvýšeným osobním kontrolám na letištích či do USA vůbec nesmějí přiletět. TIDE eviduje na 550 tisíc osob, na seznamu nežádoucích osob označeném No Fly List je údajně kolem čtyř tisíc lidí.

New York Times: Obamovi při inauguraci hrozil pumový atentát

Podle deníku The New York Times měly americké tajné služby loni v lednu vážné obavy, že skupina somálských extremistů nechá vybuchnout bombu při tehdejší slavnostní přísaze nově nastupujícího prezidenta Baracka Obamy. Na území USA se nejspíš dostala z Kanady. List uvedl, že byl dokonce přijat bezpečnostní plán, který počítal i s nahrazením šéfa státu v případě jeho zavraždění.