Mrazy a sníh dále trápí Asii i Evropu

Peking - Víc než 1 400 cestujících zůstalo uvězněno přes dvacet hodin ve vlaku v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko na severu Číny. Sněhová bouře soupravu zastavila už v neděli v noci. Vagóny uvízly ve sněhu a dveře zamrzly. Záchranáři vyprošťovali vlak celý den. Ve Vnitřním Mongolsku napadly přes tři metry sněhu a teploty klesly až na minus 34 stupňů. V Pekingu se situace začíná vracet do normálu, s mrazem se potýká i Evropa.

I zbytek Číny sužují tuhé mrazy, na mnoha místech už ale aspoň přestalo sněžit. V Pekingu, kde byla situace nejhorší, se podařilo odklidit sněhové závěje. Na čištění ulic a chodníků se podíleli i obyvatelé metropole. Podle zpravodaje ČT Tomáše Etzlera už jsou v provozu letiště, obnovena je také doprava na silnicích a dálnicích v okolí metropole.

V Číně - stejně jako v Jižní Koreji - napadlo nejvíce sněhu za více než poslední půlstoletí, v Soulu v pondělí dokonce 28,5 cm. Hlavní soulské letiště rušilo lety, další mezinárodní letiště odbavovala spoje s velikým zpožděním. Jak uvedl český velvyslanec Jaroslav Olša, město kvůli sněhové kalamitě úplně zkolabovalo. Mrazy budou trvat ještě několik dní.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Reportáž Martina Jonáše

Události - 5. 1. 2010

Telefonát Jaroslava Olši

Telefonát Tomáše Etzlera

Telefonát Petra Chudého

Zimní počasí trápí Evropu, v Polsku už umrzlo 122 lidí

Se sněhem a mrazem se potýká i Evropa. V Polsku umrzlo za letošní zimu už 122 osob. Mezi oběťmi jsou hlavně bezdomovci. Pod závějemi se dnes ocitla Británie. Zavřené zůstaly mnohé školy, nejezdí vlaky, mimo provoz je letiště v Manchesteru, lety ruší i letiště v Leedsu. Teploty v noci poklesly pod minus deset stupňů Celsia. V některých oblastech mělo připadnout až čtvrt metru sněhu. Očekává se, že jih země a Londýn by dnes odpoledne a zítra měly zasypat další závěje. Podle předpovědí bude mráz Británii svírat téměř až do konce ledna. Chladný byl už loňský prosinec. Patřil tak podle záznamů k nejstudenějším vůbec.

Na mnoha místech v Evropě zůstávají kvůli sněhu úplně či částečně uzavřeny silnice, a to hlavně v horských oblastech. V Alpách dál hrozí pád lavin. Riziko navíc prý poroste. V Rakousku má totiž začít dnes sněžit. Větší nadílku ale meteorologové očekávají až od pátku.

Mírné lavinové nebezpečí hrozí i ve slovenských Vysokých Tatrách. Jak v rozhovoru pro ČT upřesnil ředitel Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý, byl vyhlášen druhý stupeň pětistupňové škály lavinového nebezpečí.

Na Sibiři minus 47 stupňů

Kruté mrazy tradičně panují i v Rusku. Do vězení by se kvůli nim mohl dostat velitel posádky v sibiřském vojenském městečku Step. Nepostaral se totiž o opravu topení a skoro dva týdny nechal ve čtyřicetistupňových mrazech bez tepla asi dvě tisícovky obyvatel. Když rtuť teploměru padla k minus 47 stupňům, skončila asi stovka žen a dětí v okolních nemocnicích a sanatoriích. Podplukovníkovi tak hrozí až čtvrt roku za mřížemi.

V Japonsku umírali horolezci

V Japonsku se ztratilo několik horolezců. Záchranáři už našli tři mrtvá těla. Další se pohřešují. Policie včera vyprostila za pomoci vrtulníku manželský pár a dopravila ho do bezpečí. Silný vítr ale znemožnil vyzvednutí dalšího muže. Husté sněžení dočasně záchranářské práce zastavilo.