Google přichází s vlastním mobilem

Washington - Americká internetová společnost Google dnes ve svém sídle v Silicon Valley představila svůj první „chytrý“ mobilní telefon Nexus One. Jedná se o první smartphone vyvinutý zcela v režii inženýrů společnosti Google. Mobil bude využívat operační systém Android, který má usnadňovat interakce mobilního telefonu s internetovými stránkami a službami. Ten ovšem internetový gigant již dříve poskytnul jiným výrobcům, a proto jde o premiéru jen částečnou.

„Nexus One je osazen čipem Qualcomm Snapdragon o rychlosti 1GHz, takže je stejně výkonný, jako byly před třemi čtyřmi lety přenosné počítače. Tento telefon je naším pokusem zvednout laťku v oblasti používání mobilních telefonů a komfortu, který nabízejí pro uživatele,“ řekl Andy Rubin ze společnosti Google. Je dostupný v internetovém obchodě Google v USA a nedotovaný stojí 529 dolarů (cca 9 700 Kč), cena dotovaného s dvouletou smlouvou u T-Mobile USA činí 179 dolarů (cca 3 300 Kč). V budoucnosti budou telefony v Evropě nabízeny s paušálem Vodafone.

Android a Nexus One: „Začátek toho, co je možné“

Video Google představuje vlastní mobilní telefon
video

Google představuje vlastní mobilní telefon

Google představuje vlastní mobilní telefon

U - 05.01.10

Jan Lodl v Událostech, komentářích

Nexus One má tloušťku 11,5 mm a váhu 130 gramů. Disponuje pětimegapixelovým fotoaparátem, 512MB pamětí Flash, 512MB pamětí RAM a 4GB vyjímatelnou SD kartou rozšiřitelnou na 32GB. Obsahuje software Android 2.1, který nabízí mimo jiné navigaci podle Google Maps, e-mail, adresář, který agreguje kontakty z různých zdrojů včetně Facebooku, a přístup k více než 18 000 aplikacím.

V pozvánce na akci Google uvedl, že trh mobilních přístrojů používajících Android „je začátek toho, co je možné“. Google jej zavedl ke konci roku 2007. Podle AP se ale nyní Google zřejmě chystá namířit svůj operační systém novým směrem. „Dosud určovali pravidla hry jednotliví mobilní operátoři. Google chce dát zákazníkům větší flexibilitu přímým prodejem přes internet. Úspěch bude ale záviset na ceně telefonu,“ řekl zpravodaj agentury AP pro oblast technologií Michael Liedtke.

Vstup Googlu na trh s mobilními telefony přichází v době, kdy se stupňuje obchodně-soudní válka mezi dalšími dvěma velkými hráči - finskou Nokií a americkým Applem. Obě firmy se navzájem obviňují z krádeže patentů a opisování. V rostoucí rivalitě mezi dvěma bývalými spojenci a sousedy ze Silicon Valley Googlem a Applem teď mnozí vidí zárodek příštího souboje titánů.