Útok na policejní stanici v Dagestánu si vyžádal 6 mrtvých

Machačkala (Dagestán) - Nejméně 6 mrtvých si vyžádal útok v dagestánské Machačkale. Atentátník nastražil nálož u policejní stanice. Útoky na státní úředníky a policisty na Kavkaze jsou v poslední době poměrně časté. Ruské úřady je připisují radikálním islamistům nebo zločinnému podsvětí.

Na policejní základně zrovna probíhal ranní nástup před odchodem do služby. V tom ale najel do vrat v autě naloženém výbušninami sebevražedný atentátník. Na místě zemřelo 5 policistů a sám útočník. Ještě většímu počtu obětí zabránila policejní hlídka, která svým autem úmyslně najela do útočníkova vozu.   

„Terorista pronikl na základnu ve voze Niva naloženém výbušninami, avšak v poslední chvíli úder vzala na sebe speciální jednotka,“ uvedl policejní mluvčí. „Policisté za cenu svých životů fakticky zabránili teroristickému útoku s ještě větším počtem obětí,“ dodal. 

Ozbrojenci zaútočili i na dům poradce vlády

V Machačkale navíc došlo dnes ráno k dalšímu útoku, když neznámí ozbrojenci zaútočili granáty na dům poradce jednoho z ministrů místní vlády. Nikdo nebyl zraněn. Oba útoky se nyní vyšetřují.

Během dne pyrotechnici na trati u Machačkaly navíc zneškodnili nálož o síle odpovídající deseti kilogramům TNT, a to ještě před příjezdem rychlíku Baku-Moskva, který výbušnina zřejmě měla vyhodit do povětří.      

V sousedním Ingušsku policisté dnes našli výbušninu uloženou u vedení dálkového plynovodu. Nálož zneškodnili přivolaní pyrotechnici. Oblast je častým místem podobných incidentů, jejichž cílem je přerušit plynovod zásobující ruským plynem zakavkazskou Arménii.

/*json*/{"map":{"lat":43.0688877742,"lng":47.109375,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.972501586026,"lng":47.471923828125,"type":"1","description":"Macha\u010dkala"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Machačkala je správním střediskem Dagestánu na ruském severním Kavkaze. V poslední době jsou útoky na státní úředníky a policisty v regionu, hlavně v Čečensku, Ingušsku a v Dagestánu, téměř na denním pořádku. Ruské úřady násilnosti vesměs připisují zvýšené aktivitě místních radikálních islamistických skupin, případně příslušníkům podsvětí.