V Jemenu zadržen místní vůdce al-Káidy

Saná – Jemenské vládní síly utahují smyčku kolem al-Káidy, dnes se jim podařilo zadržet Muhammada Ahmada Hanaka - údajného místního vůdce této povstalecké organizace, která stojí za přípravami nezdařeného vánočního útoku na letadlo do Detroitu. Bezpečnostním silám v Jemenu se podařilo kromě toho zadržet i další tři podezřelé, kteří měli zase stát za hrozbami, které vedly k uzavření ambasád USA nebo Velké Británie.

Kvůli blíže nespecifikované teroristické hrozbě byly v neděli uzavřeny ambasády USA a Británie. Stejný krok oznámily o den později zastupitelské úřady Francie, Japonska a Španělska.

Spojené státy po dvou dnech své velvyslanectví v úterý opět otevřely. Dnes tak učinily i Francie a Británie, jak oznámily na webových stránkách svých zastoupení.

Ačkoli je bezpečnostní situace v Jemenu problematická, jemenský ministr zahraniční abú Bakr Abdalláh Kirbí dnes řekl, že Saná nepřipustí přímou vojenskou intervenci USA nebo jiných zemí. V Jemenu nyní působí američtí vojáci, kteří cvičí jemenské protiteroristické jednotky. Kirbí řekl, že Jemen souhlasí s příchodem dalších instruktorů, ale „nikoho jiného“. „Přímá intervence věci komplikuje,“ zdůraznil.