Bulharsko žádá po Turecku kompenzaci za majetek vysídlených Bulharů

Sofie - Bulharsko bude vymáhat od Turecka odškodnění za nucené vysídlení Bulharů z oblasti východní Thrákie. Vláda chce tento požadavek oficiálně vznést vůči Turecku do konce roku. Bulharsko by mohlo chtít až 20 miliard dolarů za majetek zabavený čtvrt milionu lidí, kteří museli východní Thrákii opustit. Sofie by tak mohla zkomplikovat jednání o přijetí Turecka do Evropské unie.

„Vyřešení otázky odškodnění je jednou z mnoha podmínek připojení Turecka k EU,“ řekl dnes bulharský ministr Božidar Dimitrov, který má na starosti právě problematiku vysídlení. Dimitrov slíbil, že vláda co nejrychleji shromáždí příslušné dokumenty, aby mohla oficiálně vznést požadavky vůči Turecku. 

Bulhaři budou požadovat kompenzaci za zabavený majetek, o nějž přišlo údajně více než 250 000 Bulharů přinucených opustit východní Thrákii v evropské části Turecka.

Ankara uznala práva vysídlenců už ve smlouvě z roku 1925, ta však nebyla naplněna skutky, připomněl Dimitrov. „Turecko problém uznalo,“ uvedl Dimitrov. „Neřeklo, že nezaplatí, ale chce vědět, kolik přesně,“ dodal ministr.

Hlavním zádrhelem přístupu Turecka k EU je Kypr

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu nicméně připomíná, že migrace byla v dějinách obousměrná. „To, co se stalo v dějinách, nemělo podobu jednosměrné migrace,“ uvedl ke sporné otázce. Podle něj za balkánských válek Bulharsko opustily dva miliony Turků.

Bulharsko ztratilo po takzvané druhé balkánské válce v roce 1913 ve prospěch Turecka takzvanou drinopolskou Thrákii, kterou získalo nedlouho předtím po první balkánské válce.

Případný spor s Bulharskem by mohl znovu odsunout již tak zpomalený přístupový proces k Evropské unii, který zdržuje hlavně konflikt s Kyprem. Ostrov je rozdělen na tureckou a řeckou část od roku 1974, kdy severní třetinu obsadila turecká vojska v reakci na pokus kyperských Řeků o puč a připojení celého ostrova k Řecku. V turecké třetině byla v roce 1983 vytvořena Severokyperská turecká republika, kterou však uznává jen Ankara.