Na skandálu s výbušninou má podle Slovenska podíl i Irsko

Bratislava/Dublin - Slovenští policejní agenti čelí skandálu. O víkendu prověřovali účinnost kontrol na letišti v Popradu a Bratislavě. Vytypovaní cestující, kteří o ničem nevěděli, dostali do zavazadel výbušninu. Jeden z nich ji převezl až do irského Dublinu. Irsko incident rozhořčil. Slovenská strana už se za experiment omluvila. Šéf slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako nabídl svou rezignaci ministrovi vnitra. Zároveň označil za viníka selhání policistu, který zavazadlo na letišti v Popradu kontroloval. Ministerstvo vnitra už slíbilo, že jej potrestá. Podle Maka ale nejsou bez viny ani irské úřady.

Snaha slovenských bezpečnostních služeb o prověrku kontrol na letištích se nesetkala v zahraničí s pozitivním ohlasem. Slovenští agenti dali osmi cestujícím na letišti v Bratislavě a Popradu do zavazadel součástky pro výrobu bomby. V sedmi případech pracovníci letiště podezřelé předměty odhalili. U posledního se to ale nepodařilo a slovenský elektrikář pracující v Dublinu provezl z Popradu nevědomky do Irska 90 gramů plastické trhaviny. Tu přitom neodhalili ani na letišti v Dublinu.

Irské vládní úřady jsou rozhořčené. Mluvčí irského ministerstva zahraničí dnes sdělila, že její úřad „očekává vyčerpávající zprávu o celé záležitosti a bude podle potřeby o věci jednat s úřady druhé strany“. Slováci už se prý Irům za incident omluvili, když v úterý večer zavolal slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák svému irskému protějšku Dermotu Ahernovi.

Video Reportáž Ladislava Kerekeše
video

Reportáž Ladislava Kerekeše

Reportáž Ladislava Kerekeše

U 6.1.

Události, komentáře o skandálu s výbušninou

Slovensko poslalo do Irska výbušninu

Brífink Pohraniční a cizinecké policie SR

/*json*/{"map":{"lat":49.068622509,"lng":20.247631073,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.06865062521,"lng":20.247341394424,"type":"1","description":"Leti\u0161t\u011b Poprad"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Podle dublinských bezpečnostních expertů mohl případ skončit katastrofou. Z množství výbušniny, které Slovák provezl, by se prý daly vyrobit dva granáty, což by stačilo na to, aby vyletělo letadlo do vzduchu.

Bylo to fatální selhání psovoda na letišti v Popradu

„Velmi nás mrzí, že dobrá snaha o prověrku bezpečnosti civilní letecké dopravy dopadla takto negativně,“ uvedl šéf slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako. Ten přiznal, že k jednoznačnému pochybení došlo na letišti v Popradu, kde policejní psovod výbušninu v zavazadle nezajistil, a ta se tak dostala do letadla. To označil Mako za fatální selhání.

Pilot byl ještě před odletem o věci informován, ale situaci nevyhodnotil jako nebezpečnou a odstartoval. Psovod, který má být kázeňsky potrestán, balíček s neodhalenou trhavinou opomněl odstranit a o záležitosti prý své nadřízené neinformoval.

Mako ale dnes ve slovenských médiích dodal, že pochybení není jen na straně Slovenska. „Na incidentu mají podíl i bezpečnostní pracovníci dublinského letiště, kteří vzorek výbušniny nenašli ani při přesné identifikaci zavazadla. Přitom cestující na svá zavazadla na letišti čekali téměř hodinu,“ citoval Nový čas Maka.

Letiště v Dublinu se ale zodpovědnosti zříká. Prý stejně jako na jiných mezinárodních letištích, i v Dublinu procházejí bezpečnostní kontrolou jen cestující v hale odletu, nikoli ti, kdo do Irska přilétají.

Na tiskové konferenci uspořádané na popradském letišti Mako ujistil, že od podobných bezpečnostních zkoušek napříště slovenská policie upustí. Šéf slovenských pohraničníků na tiskové konferenci znovu prohlásil, že slovenská strana do Irska poslala včas zprávu o tom, že se v letadle do Dublinu omylem nachází výbušnina. Irové však podobné tvrzení opakovaně odmítají a trvají na tom, že byli informováni až po třech dnech.

RDX se řadí k nejsilnějším trhavinám

Plastickou trhavinu našli až po dvou dnech od příletu a po upozornění slovenských policistů irští policisté v bytě Slováka. Toho následně nakrátko zadrželi a poté i propustili.

Co přivezl Slovák do Dublinu?

90 gramů tříštivé trhaviny RDX, která se mezi výbušninami řadí k nejsilnějším. Svou trhavou silou překonává i trinitrotoluen. Látka se používá ve vojenství a ve stavebnictví. Je stabilní, nicméně vysoce účinná.


Podobná zkouška bezpečnostních kontrol na letištích je jak podle Slováků, tak podle Irů běžná. Irské úřady ale dodávají, že nikdy nejsou do takové akce zapojeni cestující, aniž by o tom nevěděli.

Je to šokující a trapné, říkají bezpečnostní experti

Bezpečnostní experti z celého světa označili podle agentury AP selhání slovenské policie za blamáž a důkaz špatných kontrol při odbavování. „Mělo by to být kontrolované cvičení. Nikdy se nemělo provádět na někom, kdo o tom nic netuší,“ řekl například bývalý generální inspektor z amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Clark Kent Ervin, který incident označil za pošetilost. Podle leteckého analytika Chrise Yatese došlo v nepovedeném slovenském protiteroristickém testu k hrubému pochybení, za něž by měla být odpovědná osoba propuštěna.

Letečtí bezpečnostní experti v Izraeli, kteří jsou považováni v tomto oboru za nejlepší na světě, označili selhání za šokující. Izraelské bezpečnostní složky provádějí cvičení na hledání pašovaných výbušnin denně. Trhaviny přísně sledují po celou dobu výcviku a nikdy je nemají u sebe nic netušící cestující, vždy jde o dobrovolníky.

Český bezpečnostní expert a někdejší šéf vojenské zpravodajské služby Andor Šándor pokládá slovenskou akci s výbušninou na palubě letadla do Irska za „partyzánštinu velkého kalibru“. Podle cizinecké policie podobná situace v Česku nastat nemůže, protože taková cvičení české bezpečnostní složky provádí výhradně s figuranty.