Před rokem byl v Polsku zatčen ruský špión

Varšava – Loni na jaře zatkla kontrarozvědka polské Agentury vnitřní bezpečnosti (ABW) Rusa, který měl v Polsku po řadu let působit jako špión ruské vojenské rozvědky (GRU). Dnes o tom informovala polská média. Jde vůbec o prvního agenta zadrženého v Polsku od roku 1989, který neměl status diplomata.

Údajný špión skončil ve vazbě a prokuratura ve Varšavě ho dnes obvinila ze špionáže. Za to mu hrozí až deset let vězení. Podle neoficiálních informací Rus žil v Polsku více než deset let, v zemi měl trvalý pobyt. Oficiálně byl majitelem malé firmy, která kromě jiného obchodovala například se součástkami pro myslivecké zbraně.

Muž dokonale mluví polsky. Neměl žádné kontakty s ruskou ambasádou ve Varšavě a Poláci se domnívají, že zástupci ruských rozvědek při velvyslanectví o něm dokonce ani nevěděli. Instrukce prý dostával přímo z centrály ruské vojenské rozvědky. Příslušníci polské kontrarozvědky u něho našli spojařskou techniku.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Šéf GRU po zatčení špióna rezignoval

Kvůli zadržení ruského špióna v dubnu loňského roku ruský prezident Dmitrij Medveděv odvolal z funkce šéfa GRU Valentina Korabelnikova. Ruská média ale prezentovala oficiální verzi, podle níž Korabelnikov odešel sám, protože nesouhlasil s reformou armády nebo s plány sloučit vojenskou a civilní rozvědku.

V roce 2008 Polsko kvůli podezření ze špionáže vypovědělo dva ruské diplomaty, v roce 2000 dokonce devět. Rusko aktivitu svých rozvědek v Polsku zesílilo v době, kdy se objevily plány na vybudování americké protiraketové základny v této středoevropské zemi.