Na hranici Egypta s Gazou se střílelo

Gaza - Egyptské bezpečnostní jednotky zranily u hranice s pásmem Gazy při střetech s Palestinci nejméně 15 lidí, Palestinci pak zastřelili jednoho egyptského vojáka a 17 jich zranili. Střelba propukla v reakci na násilné palestinské protesty u staveniště bezpečnostní ocelové zdi, která má úplně znemožnit budování podzemních pašeráckých chodeb pod hranicí mezi Egyptem a Gazou. Jde o nejhorší pohraniční násilný střet od prosince 2008, kdy palestinský ozbrojenec zastřelil egyptského důstojníka. Při střetech v egyptském přístavu Aríš zároveň utrpělo drobná zranění přibližně 40 aktivistů doprovázejících konvoj, který do pásma veze humanitární pomoc.

Izrael a Egypt Gazu blokují od roku 2007, kdy se moci na tomto palestinském území chopilo militantní hnutí Hamas. Pod egyptsko-palestinskou hranicí se kvůli blokádě vytvořily tunely, kterými se do pásma Gazy pašují potraviny, stavební materiál a elektronika. Izrael ale tvrdí, že se jimi do pásma dostávají i zbraně.

Palestinci protestovali na egyptsko-palestinské hranici proti ocelové zdi, která má zastavit palestinské pašeráky, kteří přes egyptskou hranici kvůli izraelské blokádě pašují každodenní potřeby, ale údajně také zbraně a lidi. Střelba se ozvala poté, co protestující zasypali policisty kamením.

V Aríši došlo k potyčkám kvůli konvoji 198 kamionů, který pod vedením britského poslance George Gallowaye veze do pásma Gazy humanitární pomoc. Aktivisté, kteří konvoj doprovázejí, trvají na tom, aby byla pomoc do pásma dopravena přes egyptský přechod u města Rafáh. Egyptské úřady ale chtěly část zboží odbavit přes stanoviště kontrolované Izraelci.