Bulharská policie vyslýchá podezřelé z vraždy novináře

Sofia - Bulharská policie vyšetřuje úterní vraždu známého novináře Borise Cankova. Byť podezření jednoznačně padá na bulharskou mafii, bulharské státní zastupitelství ještě v případu nikoho neobvinilo. Několik hodin po vraždě zatkli policisté dvojici podezřelých, na jejich výslechy si ale vyžádali 72 hodin. Korupce a aktivity mafie vloni Bulharsko stály půl miliardy eur na zastavených evropských dotacích. Pokárání z Bruselu a výzvy k urychlenému dopadení viníků se Sofii dostalo i v souvislosti s Cankovovou vraždou.

Třicetiletý Cankov byl zastřelen na rušné sofijské třídě pár bloků od ministerstva spravedlnosti a sídel vlády a prezidenta. Ani žurnalista sám ale nebyl úplně čistý. V roce 2003 byl obviněn ze zpronevěry 50 tisíc leva, když sliboval bohaté podnikatelce neomezenou reklamu v médiích. O tři roky později mu soud za podvody s reklamou v rádiu Viva vyměřil tříletou podmínku.

Cankov měl také opletačky s organizovaným zločinem. V listopadu mu vyšla kniha o podsvětí a jeho stycích. Už dřív byl terčem dvou výbuchů, po vydání knihy hrozeb likvidací přibylo. Třeba i od šéfa bulharského drogového byznysu, který byl kvůli výhrůžkám novináři dokonce zatčen.

Video Bulharská policie vyšetřuje vraždu novináře
video

Bulharská policie vyšetřuje vraždu novináře