V Německu po změně roku nefunguje 20 milionů bankovních karet

Frankfurt nad Mohanem - V Německu kvůli počítačové chybě spojené se změnou letopočtu nefunguje od začátku roku ještě dnes více než 20 milionů bankovních a kreditních karet Eurocheque (EC) od spořitelen a regionálních bank. Uvedla to dnes federace odvětví DSGV, která předpokládá, že problém bude odstraněn do příštího pondělí. Obnovení výběru peněz v bankomatech v zahraničí prý ale může trvat déle.

Vybrat peníze nelze podle DSGV u 20 milionů ze 45 milionů vydaných bankovních karet EC. Kreditních karet nefunguje 3,5 milionu z osmi milionů. Není tak s jejich použitím možné vybírat peníze u bankomatů v Německu ani v zahraničí. Podle agentury DPA se při pokusu o výběr hotovosti na displeji bankomatu objeví upozornění „chyba karty“, načež automat kartu majiteli vrátí zpátky.

Chyba je následkem časově posunutého počítačového problému, který se očekával s nástupem roku 2000. Čipy na některých kartách totiž neumějí rozpoznat rok 2010, vysvětluje zpráva bankovní federace. DSGV proto také upřesnila, že problém v žádném případě neohrožuje zabezpečení peněz klientů.

Video Německé karty
video

Německé karty

S vadnými kartami není možné platit v řadě obchodů

Federace věří, že se pomocí aktualizace softwaru podaří problém odstranit do příštího pondělí. I po tomto datu ale mohou mít držitelé těchto karet komplikace se získáním hotovosti v zahraničí. V některých zemích totiž může trvat déle, než bankomaty začnou karty opět přijímat. DSVG a německá bankovní asociace BdB proto turistům doporučují, aby se při cestě do ciziny vybavili cestovními šeky.

DSVG uvedla, že se urychleně snaží zajistit přijímání těchto karet v Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Francii a Španělsku, kam němečtí turisté míří nejčastěji. V případě nutnosti si mohou držitelé vadných kreditních karet v zahraničí opatřit hotovost na přepážkách bank proti podpisu a předložení dokladu, radí BdB.

Platba kartou
Platba kartou