Döndub byl odsouzen 28. prosince v Si-ningu, hlavním městě provincie Čching-chaj. „Čína nepotřebuje žádné důkazy k zatčení a odsouzení nějakého aktivisty,“ prohlásil zpravodaj Tomáš Etzler. Informace o trestu se dostala na veřejnost až nyní prostřednictvím internetové stránky propagující film a usilující o Döndubovo propuštění. Podle stránky nemá filmař přístup k právní pomoci a vláda zakázala obhájci najatému jeho rodinou, aby ho zastupoval.
„Vyzývám soud v Si-ningu, aby mému manželovi umožnil mít právního zástupce podle vlastní volby,“ uvádí v prohlášení filmařova manželka. „Já i naše děti cítíme beznaděj při představě, že ho tolik let neuvidíme. Vyzýváme čínské úřady, aby projevily lidskost a propustily ho. Můj manžel není zločinec, jen se pokusil ukázat pravdu.“

Telefonát Tomáše Etzlera 12:00
Telefonát Tomáše Etzlera 12:00
12:00 7.1.
Telefonát Tomáše Etzlera
Číňané v Tibetu nejsou vítáni - narušují tamější kulturu
Tibet je autonomní oblastí Číny, která toto území obsadila v roce 1950. O devět let později po neúspěšném povstání uprchl tibetský duchovní vůdce dalajlama do Indie. Čína hájí tvrdou vládu, kterou v Tibetu zavedla, tím, že nejen „osvobodila milion tibetských nevolníků“, ale také investovala miliardy dolarů do rozvoje této himálajské oblasti. Tibeťané ale protestují proti přílivu čínských přistěhovalců, na které pohlížejí coby na vetřelce ohrožující jejich dávnou kulturu.
V březnu 2008 vypukly v Tibetu protesty vedené buddhistickými mnichy, které si podle oficiálních údajů vyžádaly smrt 19 lidí a vyvolaly vlnu nepokojů, při nichž protestující zapalovali obchody a útočili na etnické Číňany. Tibeťané v exilu však tvrdí, že během následného tvrdého zákroku čínských úřadů zemřelo více než 200 osob.