Microsoft představil na největší výstavě elektroniky nový tablet

Las Vegas - Společnost Microsoft předběhla konkurenční firmu Apple a na největší světové výstavě spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) představila svůj nový počítač typu tablet vyráběný ve spolupráci s firmou Hewlett-Packard. Analytici však příliš nepředpokládají, že by přístroj mohl vyvolat mezi spotřebiteli takové vzrušení jako tablet od Applu. Očekává se, že s ním přijde na svět 27. ledna, přestože firma zatím ani nepotvrdila, že takový produkt vůbec chystá. Na výstavě, která potrvá do neděle, bude vystavovat přes 2 800 firem. K vidění bude přes 20 000 nových produktů. Hitem jsou mimo jiné dotykové displeje, navigace, hry, 3D televize a také internet ve všem, co má alespoň minimální obrazovku.

„Myslím si, že tímto skvělým malým počítačem, který uvedeme na trh během roku, budou zákazníci nadšeni,“ řekl šéf Microsoftu Steve Ballmer, když předváděl na monitoru listování knihou s pomocí softwaru Kindle od internetového knižního prodejce Amazon. Jeho prezentaci však poněkud pokazil výpadek proudu a několik technických zádrhelů.

Tablety s operačním systémem Windows jsou na trhu již celé desetiletí. Novým přístrojům tohoto typu se však nyní dostává dodatečné pozornosti hlavně proto, že velká očekávání vyvolal předpokládaný příchod prvního tabletu od Applu, firmy pověstné uměním vybičovat prostřednictvím médií mohutný zájem fanoušků o své novinky.

Video Reportáž Pavly Hejlové
video

Reportáž Pavly Hejlové

Robbie Bach, šéf zábavní divize Microsoftu:

„Naší vizí je umožnit lidem bavit se celou řadou způsobů. Ať už jde o mobilní telefon, počítač nebo televizi.“

Na světové výstavě uvedl také jihokorejský Samsung, že v letošním roce začne prodávat vlastní elektronické čtecí zařízení knih, které bude moci stahovat texty z databáze Googlu. Samsung Electronics pustí do prodeje dva modely čtecích zařízení. Menší bude mít displej s úhlopříčkou 15 centimetrů a větší 25 cm. Podobné rozměry mají i konkurenční čtecí zařízení Kindle od společnosti Amazon. Samsung bude své přístroje prodávat za 399 a 699 dolarů (7 330 a 12 840 Kč). Zařízení bude vybavené i speciálním perem, aby si uživatel mohl na displeji dělat poznámky.

Výrobci televizorů sázejí na trojrozměrný obraz 3D

Tento týden se na světové výstavě chystají své přístroje 3D předvést mimo jiné Sony, Panasonic, LG Electronics a Samsung Electronics. Výrobci se spoléhají na to, že jim 3D televize budou zvyšovat tržby, a proto se první přístroje chystají uvést na americkém trhu již v polovině letošního roku. Podle některých hlasů by prohloubení obrazu mohlo být pro odvětví podobným skokem jako přechod z černobílé televize na barevnou.

Investoři si ale myslí, že je na utrácení za 3D televizory příliš brzy. Analytik japonské společnosti Ichiyoshi Investment Management například připomíná, že trvalo celou dekádu, než cena barevných televizorů klesla v USA tak nízko, aby byla pro lidi přijatelná. „Výrobci televizí chtějí od 3D více, než mohou dostat,“ uvedl analytik. Navíc připomíná, že Samsung, Sony, Panasonic ani LG nemají technologický náskok.

3D brýle
3D brýle
Více fotek
  • 3D brýle autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134471.jpg
  • Notebooky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134472.jpg