V Egyptě postříleli sedm křesťanů na cestě z půlnoční

Káhira – Nejméně sedm lidí zastřelila trojice útočníků v jihoegyptském městě Nag Hammádí, asi 40 kilometrů od Luxoru. Z auta pálili do davu koptských křesťanů, kteří odcházeli z půlnoční vánoční mše konané na oslavu ortodoxních křesťanských Vánoc. Další tři lidé byli vážně zraněni. Podle egyptského ministerstva vnitra útok může souviset s prosincovým znásilněním dvanáctileté muslimské dívky. Právě v Nag Hammádí se ho dopustil koptský křesťan.

Biskup Kirollos z diecéze Nag Hammádí uvedl, že mezi oběťmi je šest věřících a jeden člen ochranky. Sám biskup prý odešel z kostela jen několik minut před útokem. „Zatočilo kolem mě auto. Zatímco jsem si potřásal rukama s lidmi v bráně, uslyšel jsem ten zmatek, spoustu střelby ze samopalu,“ řekl. Střelba se podle něj odehrála asi 600 metrů od kostela. Biskup říká, že se bojí vypuknutí násilí během Vánoc, které připadají na dnešek. „Mým věřícím vyhrožují, když jdou po ulici, někteří lidé na ně křičí: 'Nenecháme vás slavit svátky!',“ dodává.

Koptové tvoří asi deset procent ze 76 milionů obyvatel Egypta a jsou největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Koptové jsou potomky původních obyvatel Egypta, žijících zde ještě před příchodem Arabů a islámu v sedmém století.

/*json*/{"map":{"lat":26.0541612258,"lng":32.2416114807,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/