Slovenský policejní šéf končí, popradský průšvih jedou vyšetřit Irové

Bratislava – „Jak to mám vědět?“ odpovídá cestující při kontrole na letišti v cizině na otázku, co má v zavazadlech. „Aha, tak vy jste ze Slovenska!“ řeknou mu na to celníci. Tímto vtipem dnes bratislavský tisk komentuje skandál slovenské policie kolem protiteroristického cvičení s výbušninou, kterou zapomněla v zavazadle nic netušícího pasažéra letícího z Popradu do Dublinu. Kvůli incidentu dnes skončil ve funkci šéf slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako, potrestán bude také policejní psovod. Ministr vnitra Robert Kaliňák ale odstoupit nehodlá. Na Slovensko také míří speciální vyšetřovací tým irské policie.

Irští experti budou na Slovensku hlavně zjišťovat, jak se mohlo stát, že dálnopisná zpráva, informující irskou stranu o nebezpečném předmětu v zavazadlovém prostoru letadla, nedorazila na dublinské letiště, ale do kanceláře firmy Servisair, která se stará o odbavení zavazadel.

Popradská operace podle irského ministerstva spravedlnosti připomíná fiasko, ministr Dermot Ahern nicméně přijal Kaliňákovu omluvu. Irská vláda se podle svého prohlášení snaží zachovat dobré styky se Slovenskem.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Reportáž Petra Zavadila

Události - 7. 1. 2009

Brífink slovenského ministra vnitra

Slovenský tisk o kauze Poprad

Mluvčí společnosti Servisair:

„Mysleli jsme si, že je to napodobenina plastické trhaviny určená k výcviku policejních psů. Letadlo by přece se skutečnou trhavinou neletělo.“

Kaliňák: Byla to hloupá chyba, z funkce neodstoupím

Ministr Kaliňák na dnešním brífinku označil incident za hloupou lidskou chybu, ve kterou se změnil původně dobrý úmysl zlepšit ochranu cestujících. Podle něj šlo o několikanásobné selhání konkrétního policejního psovoda, který měl výbušninu na starosti. Kaliňák také kritizoval opozici, která kvůli incidentu žádá jeho rezignaci. Ministr funkci opustit nehodlá a tvrdí, že jeho kritici svými prohlášeními znevažují práci slovenské policie.

Potenciálním teroristou proti své vůli, žalobu ale podávat nebude

Slováka zadrženého v Dublinu s balíčkem trhaviny dnes slovenský tisk identifikoval jako 49letého popradského elektrotechnika Štefana Gondu, který před čtyřmi lety dostal práci v Dublinu. Domů se vrací jen o letních prázdninách a na Vánoce. Právě při návratu z vánočních svátků si do Dublinu nevědomky odvezl 90 gramů nebezpečné trhaviny RDX cvičně podstrčené slovenskou policií. Na letištní policii v Popradu se Gonda podle svých slov nezlobí a žádné žaloby podávat nebude, s novináři se ale bavit nechce. Slovenská vláda se mu už omluvila.

Gondova manželka Monika pro deník Pravda přiznala, že její muž si při zadržení ve svém dublinském bytě a tříhodinovém policejním výslechu hodně vytrpěl. Podle slovenských právníků má plné právo požadovat odškodnění.

Tisk slovenskou vládu nešetří

„Ocitli jsme se snad my, Irové, nechtěně v reality show 'skrytá kamera', tentokrát v mezinárodním podání?“ ptá se dnes v redakčním komentáři list Irish Independent. „Po omluvě slovenské vlády následovalo neskutečné tvrzení, že policie a dublinská letištní správa dostaly varování o blížícím se příletu bomby a nic nepodnikly. Slovenské vládě by se mělo říct, že pokud chce tajná policie inscenovat přihlouplou reality show s nebezpečnou trhavinou, neměla by do toho zatahovat Iry. Máme svých starostí dost.“

Za incident si vysloužily slovenské úřady nelítostnou kritiku i v dnešním bratislavském tisku. „V právním státě nemohou bezpečnostní orgány dělat z leteckých pasažérů pokusnou zvěř pro policejní testy,“ zlobí se list Sme. „Ministr Kaliňák se omluvil za 'politováníhodný incident' irskému kolegovi, ale ani slovo o něm neřekl veřejnosti, jejímž je 'služebníkem'. Obzvlášť pobuřující je fakt, že příkaz, aby se celý případ důkladně vyšetřil, nedal místní policejní činitel ani ministr vnitra Slovenské republiky, ale irský ministr Dermot Ahern,“ píše Sme.

„Státní moc a její představitelé bohužel na Slovensku stále nedorostli do toho, aby vnímali občana jako svobodného člověka, partnera, svého živitele. A ne jako nesvéprávnou loutku, s níž je možné experimentovat a cvičit a jejíž jedinou povinností je platit daně, na nic se neptat a hlavně nic nekritizovat,“ napsala dnes Pravda. „Navzdory mezinárodnímu skandálu je v nejvyšších kompetentních kruzích na Slovensku ticho. Ministr vnitra Kaliňák komunikuje jen přes mluvčího, mlčí policejní šéf Packa, mlčí premiér Fico, mlčí prezident Gašparovič a mlčí i opozice.“

/*json*/{"map":{"lat":49.068622509,"lng":20.247631073,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.06865062521,"lng":20.247341394424,"type":"1","description":"Leti\u0161t\u011b Poprad"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/