Zmrzlá Británie kolabuje pod nánosem sněhu

Londýn - Velkou Británii dál trápí tuhá zima. Na některých místech, třeba u Manchesteru a Oxfordu, klesly v noci teploměry až k 18 stupňům pod nulou. Na 25 tisíc domácností zůstalo kvůli počasí bez proudu v hrabstvích Hampshire, Sussex, Kent a Surrey. Tisíce škol jsou zavřené, mráz ochromil i silniční a železniční dopravu. Velká letiště sice fungují, lety ale nabírají zpoždění a některé byly zrušeny. To se dotklo i spojení s Českou republikou. Ruzyňské letiště má nahlášené dva zrušené lety společnosti EasyJet a jeden od British Airways.

Druhé nejrušnější britské letiště v Gatwicku u Londýna dnes obnovilo provoz, ale společnost EasyJet i dnes zrušila na 70 linek, včetně dopoledního letu z Prahy. Večerní linka do Prahy by podle letiště měla letět. Londýnské letiště Heathrow funguje normálně, ale ranní let z Prahy měl hodinové zpoždění. Další londýnské letiště v Lutonu zrušilo ve středu všechny večerní lety, ale dnes opět obnovilo provoz. Luton, stejně jako všechna další letiště, ale předpokládá rušení letů či zpoždění a varuje cestující, aby před odletem kontaktovali své letecké společnosti.

I když letiště na Britských ostrovech opět fungují, v řadě případů - jako jsou Luton nebo Stansted asi 50 kilometrů severně od Londýna - může být problém se na letiště dostat. Po středečním sněžení totiž v noci zasáhly Británii silné mrazy a řada silnic je zledovatělých a nesjízdných.

Video Telefonát Ivana Kytky o zimě v Británii
video

Telefonát Ivana Kytky o zimě v Británii

Společnost Eurostar už podruhé tuto zimu zastavila provoz osobních vlaků v tunelu pod kanálem La Manche. Vlak z Bruselu do Londýna v tunelu asi na hodinu uvíznul kvůli problémům s pohonem. Podle mluvčího Eurostar jsou z bezpečnostních důvodů odloženy všechny spoje. Na pařížském nádraží narostly dlouhé fronty cestujících. Vlaky přepravující auta a kamiony jezdí.

Britská letiště bojují se sněhem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24