V Súdánu hrozí nová občanská válka

Chartúm - Dalších 139 mrtvých má za poslední týden na kontě pokračující kmenové násilí v jižním Súdánu. Na hrozbu nové občanské války upozorňují tamní nevládní organizace. Křehký mír v zemi podle nich nevydrží dlouho. Vyzvaly proto mezinárodní společenství, aby zabránilo znovuvypuknutí konfliktu. V Súdánu podle nich zase roste násilí, prohlubuje se chudoba a politická situace je napjatá.

Bojovníci kmene Nuer zaútočili v sobotu na vesnici pasteveckého kmene Dinka. Podle zástupce guvernéra jihosúdánského federálního státu Varab Sabina Makany útočníci zabili nejméně 139 lidí a dalších 54 zranili. Není známo, kolik bylo při bojích zabito příslušníků kmene Nuer, podle Makany ale může být počet mrtvých na druhé straně stejně vysoký.

Kvůli kmenovému násilí na jihu Súdánu přišlo podle odhadů OSN loni o život více než 1 200 osob. Desítky tisíc lidí musely ve stejném období opustit své domovy. Kmenové násilí způsobené spory o půdu, vodu či dobytek je v této části Afriky poměrně běžné. Jeho prudký nárůst v posledních měsících je ale znepokojivý. Analytici se obávají návratu občanské války, která si v letech 1983-2005 vyžádala v Súdánu dva miliony lidských životů.

Súdánský bojovník
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24