Europoslanci chtějí kvůli Lisabonu přidat na asistenty

Brusel – Členské státy EU málo zvedly platy euroúředníků a Evropská komise je teď požene před Evropský soudní dvůr v Lucemburku pro porušení unijních pravidel. Více peněz chtějí také europoslanci, aby mohli lépe zaplatit svoje asistenty. Zdůvodňují to zvýšením pracovní zátěže kvůli Lisabonské smlouvě, jež dává europarlamentu více pravomocí. Požadované navýšení o 8,6 procenta, což jde ještě nad rámec zvýšení platů u euroúředníků. Těm měly mzdy podle pravidel vzrůst o 3,7 procenta, členské země ale vzhledem k hospodářské krizi rozhodly jen o polovičním navýšení.

Podle parlamentního návrhu by měla částka, kterou na zaměstnávání asistentů europoslanci měsíčně dostávají, stoupnout ze 17 540 na 19 040 eur (ze 460 tisíc korun na zhruba půl milionu korun). Celkové náklady zákonodárného sboru na asistenty by tak v letošním roce vzrostly o 13 milionů eur na 160 milionů eur (4,2 miliardy korun). Jak poznamenala bruselská zpravodajka ČT Eva Hrnčířová, navýšení zatím schválilo pouze vedení parlamentu.

Platy euroúředníků

Základní plat 66 000 – 456 000 Kč
Při výpočtu růstu či poklesu se vychází ze statistik členských států. Počítá se podle růstu životních nákladů v Belgii a podle růstu platů ve státní sféře.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Pokud návrh projde, budou moci europoslanci nabrat nové a kvalifikovanější pracovníky, stejně tak i jednotlivé poslanecké frakce do svých sekretariátů. Parlament by měl o změnách hlasovat na svém lednovém plenárním zasedání. V minulosti se objevily četné zprávy o různých formách zneužívání prostředků určených k placení asistentů. Běžné také bylo, že europoslanci zaměstnávali své blízké - třeba rodinné příslušníky. To však nyní již není možné.