Osud vídeňských vánočních stromů? Biomasa i zoo

Vídeň – Rakouská metropole našla způsob, jak po svátcích zužitkovat tisíce vánočních stromů. Již po šesté nabízí Vídeňanům možnost odevzdat ozdobený stromek na speciálních sběrných stanovištích, jichž ve městě po Vánocích vyrostlo 470. Stromky přeměněné na biomasu poté poputují do vídeňské elektrárny – největší evropské elektrárny na lesní biomasu. Radnice v tomto postupu vidí příležitost, jak zužitkovat nepotřebné a ulehčit životnímu prostředí.

Vídeňané mohou stromky odevzdávat do 17. ledna. Ty zamíří do centrální městské třídírny odpadu, a v podobě drti pak do zmiňované elektrárny. „Z vánočních stromků je každoročně asi 670 tun biomasy - tato elektrárna spotřebuje asi 20 tun za hodinu, takže nám stromky vystačí maximálně na pár dní,“ řekl mluvčí Wien Energie Christian Ammer. „Garantuje to krátkou cestu a optimální zužitkování stromů k vytápění, které bude přátelské pro životní prostředí, a s tím související aktivní přístup k ochraně životního prostředí,“ dodala zastupitelka pro životní prostředí Ulli Sima.

Vídeňská radnice si celou akcí především ulehčuje případnou práci. „Hlavní cíl této akce je čisté město. Lidé mají možnost se stromků snadno zbavit a my je snadno odvezeme. Nemusíme je celý leden sbírat všude možně,“ podotknul mluvčí odboru odpadu Peter Frybert.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Zajímavější osud čeká dva hlavní vídeňské vánoční stromy. Stoletý smrk, který bude až do 11. ledna stát v centru města před radnicí, školáci přemění v ptačí budky. Vánoční stromek, který zdobil letní sídlo Habsburků, zámek Schönbrunn, poputuje do nedaleké zoologické zahrady, kde si na něm pochutnají sloni a nosorožci.

Světelná výzdoba ulic Vídně
Světelná výzdoba ulic Vídně