Český badatel jede zkoumat ryby, které nezmrznou

Praha – Na světě existují desítky tisíc druhů ryb, jen zlomek z nich však dokáže přežít mráz. Český badatel Karel Janko z Akademie věd se připravuje na expedici do Antarktidy. V průběhu února tam chce studovat unikátní druhy ryb, kterým v těle koluje nemrznoucí směs. Produkce bílkovin zabraňuje vzniku krystalů. Druhů těchto ryb nyní v ledových vodách žije téměř stovka.

Díky soli mořská voda mrzne až při teplotě minus dvou stupňů. Kolem Antarktidy se točí studený mořský proud, který před několika miliony lety vytlačil takřka všechny původní druhy ryb. Zbyly dva nebo tři druhy, které dokázaly přežít. „Ryba produkuje bílkovinu, která se uvolňuje do plasmy a mezibuněčných prostor a aktivně zabraňuje tvorbě ledových krystalů,“ vysvětlil Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky.

Z původního prapředka se vyvinuly druhy nové. Nyní už vědci zaznamenali kolem 90 druhů antarktických nemrznoucích ryb. Poslední expedice přinesla novinky nejenom ze světa těchto živočichů. „Popsalo se tam několik desítek nových druhů, hlavně bezobratlých, ježovek, korýšů i nějaká houba z toho vyšla,“ upozornil Janko.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Výzkum nemrznoucích ryb může být užitečný i z praktického hlediska. Může dát třeba odpověď na otázku, jak ideálně skladovat orgány pro transplantaci.

Antarktida
Antarktida