Nigerijský terorista nalezen v databázi podezřelých až po odletu letadla

Washington/Abuja – Pozornost bezpečnostních služeb vzbudil Nigerijec, který chystal útok na letadlo na trase z Amsterodamu do Detroitu, až když bylo letadlo ve vzduchu. Před odletem totiž bezpečnostní agenti v databázi podezřelých osob nic nenašli. Jméno třiadvacetiletého islámského radikála Umara Farouka Abdula Mutallaba objevili až v jiné databázi, to už ale letadlo odstartovalo. Ve svém prohlášení to dnes uvedlo americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Mutallab prošel 25. prosince na letišti v Amsterdamu normální kontrolou, pozornost bezpečnostních služeb nevzbudil, bez potíží nastoupil do letadla směr Detorit a stroj odstartoval, i s výbušninou, kterou propašoval ve spodním prádle.

Až teprve potom bezpečnostní služby objevily jeho jméno v databázi, podle níž zjistily, že americké úřady před Mutallabem varoval jeho otec. Letadlo bylo v tu chvíli ale už ve vzduchu. Mezitím se Mutallab pokusil letadlo vyhodit do povětří. Nálož nevybuchla, patrně kvůli závadě či atentátníkově chybě.

Nigerijec prošel kontrolou i v Lagosu

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost tvrdí, že tajná služba neměla o Mutallabovi dostatek informací na to, aby ho odhalila již při kontrole první databáze před nástupem do letadla.

Mutallab prošel řádnou bezpečnostní kontrolou před vstupem do letadla v Nigérii, které ho dopravilo z Lagosu do Amsterodamu. Mladík si při kontrole dokonce zul boty a prošel detektorem kovů. To už měl ale zřejmě na těle připevněnou výbušninu.

Obama seznámí veřejnost se zprávou o pokusu o atentát

Americký prezident Barack Obama dnes seznámí Američany se zprávou o útoku z 25. prosince, kdy se mladý Nigerijec pokusil vyhodit do povětří letadlo přistávající v Detroitu. Národní bezpečnostní poradce James Jones uvedl, že zpráva obsahuje „šokující informace“. S projevem by měl americký prezident vystoupit ve 22:30 SEČ.