Do krádeže nápisu v Osvětimi zapleten bývalý švédský neonacista

Stockholm – Švédská i polská média přinesla informaci, že do krádeže nápisu Arbeit macht frei z brány koncentračního tábora v Osvětimi by mohl být zapleten i bývalý švédský neonacista. Nejmenovaný bývalý extremista v rozhovoru pro švédský bulvární list Expressen řekl, že měl dostat nápis z Polska a prodat jej.

„Měl jsem nápis dostat z Polska. Byl jsem prostředníkem a měl jsem ho prodat,“ uvedl muž zapletený do krádeže. Podle listu jde o muže, který před lety vystoupil z Národněsocialistické fronty (NSF). Podle jiných švédských médií je ale tento muž stále členem extremistické strany, údajně dokonce plánoval atentát na švédského premiéra Fredrika Reinfeldta. Útok měl být údajně financován právě z prodeje nápisu.

Kdo ale vlastně stojí za krádeží, není zatím známo, spekuluje se, že si nápis objednal švédský občan. Britské deníky zase psaly, že si krádež zjednal sběratel nacistických memorabilií žijící ve Velké Británii.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Ze železa zhotovený nápis zmizel ze vstupní brány osvětimského tábora 18. prosince. O tři dny později jej polská policie našla rozřezaný na tři díly v severním Polsku. Zatkla celkem pět podezřelých Poláků. Polské státní zastupitelství v průběhu vyšetřování požádalo o pomoc i švédské úřady kvůli výslechu tří mužů ze Švédska.