Izrael odškodní OSN za škody z války v Gaze

Jeruzalém - Izrael zaplatí deset milionů dolarů Organizaci spojených národů za škody na jejích objektech způsobené při loňské ofenzivě v pásmu Gazy. Bude to první finanční vyrovnání za konflikt, vyjednávalo se o něm několik měsíců. Izrael trvá na tom, že jeho vojáci nemířili na objekty OSN, ale na palestinské radikály, kteří z těchto budov nebo jejich blízkosti útočili. Kompenzace se týká skladišť, škol a kanceláří, ale také zničených aut. Podle vyšetřovatelů Organizace izraelští vojáci porušili pravidlo neútočení na OSN.

Izraelští představitelé tvrdí, že dohoda o kompenzaci má být chápána jako izraelské gesto dobré vůle. O kompenzaci se vyjednávalo několik měsíců. Vyšetřovatelé OSN loni dospěli k závěru, že izraelští vojáci nedodrželi pravidlo neútočení na objekty Spojených národů. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun původně chtěl na Izraeli víc než 11 milionů dolarů odškodného.   

Boje v pásmu Gazy trvaly tři týdny. Podle OSN při nich bylo zničeno nebo poškozeno 50 tisíc bytů, 800 průmyslových objektů, 200 škol, 39 mešit a dva kostely.