Záření z mobilů prý brání vzniku Alzheimerovy choroby

Tampa - Radiové záření z mobilních telefonů možná brání vzniku Alzheimerovy choroby. Na pokusných myších to při laboratorních testech zjistili američtí vědci z Jihofloridské univerzity v Tampě. V odborném časopise Journal of Alzheimer's Disease zveřejnili mimo jiné překvapivý poznatek, že záření zmírnilo chorobu mozku u již nemocných hlodavců. Experti se přitom domnívají, že případnou novou léčebnou metodu bude možné použít i na lidech.

Záření, jehož vliv na lidské zdraví se dosud nepodařilo věrohodně prozkoumat, prospělo i zdravým myším. Zlepšilo jejich paměť. Skupina vědců pod vedením Garyho Arendashe zkoumala stovku myší, z nichž většina byla geneticky pozměněná tak, aby se v jejich mozku tvořily usazeniny beta-amyloidu typické při vzniku Alzheimerovy choroby.

Gary Arendash, vedoucí floridského centra Alzheimerovy choroby:

„Jedno je jisté. Vystavení dlouhodobému elektromagnetickému záření má skutečné pozitivní dopady na zdraví, protože jsme pozorovali účinky jak v případě prevence, tak v případě léčby.“ 

Video Reportáž Jakuba Nettla a rozhovor s Ivou Holmerovou
video

Reportáž Jakuba Nettla a rozhovor s Ivou Holmerovou

Myši seděly v klecích kolem antény, z níž po dobu až devíti měsíců vycházelo dvakrát denně jednu hodinu elektromagnetické záření o frekvenci 918 megaherzů, jak je obvyklé u mobilních telefonů. Rovněž dávky o intenzitě 0,25 wattů odpovídají záření, jímž na lidský mozek působí mobil držený u ucha.

Vyšší teplota možná vede k rozpouštění škodlivých usazenin

U mladých zvířat se během pokusu netvořil žádný betaamyloidový plak, jak by za jiných podmínek bylo obvyklé. U starších zvířat vědci po mnohaměsíčním ozařování zjistili, že v testech výkonnosti mozku byly stejně úspěšné jako zdravé myši. V jejich mozcích bylo méně usazenin. Také geneticky nepozměněné myši vystavené elektromagnetickému záření na tom byly v testech paměti lépe než před ozařováním.

Spolehlivě dokázat lze zatím jen to, že v průběhu pokusů lehce vzrostla teplota mozků pokusných zvířat. Vědci se domnívají, že vyšší teplota podporuje rozpouštění škodlivých usazenin.

Zveřejněná studie je přitom výjimečná i proto, že lékaři dosud většinou upozorňovali spíš na negativní vliv mobilních telefonů na lidský mozek. Podle řady vědců záření z těchto přístrojů může způsobit rakovinu.