Evropu trápí silný mráz a husté sněžení

Londýn - Mnohé státy Evropy již několik dní bojují se zimním počasím a vytrvalým sněžením. Doprava na mnoha místech kolabovala. Děti nechodí do školy a mnoho domácností zůstalo bez proudu. V Německu již umrzlo několik bezdomovců. V Británii zažili nejmrazivější noc letošní zimy, když rtuť klesla na minus 22 stupňů. Podle předpovědi má sněžení ještě zesílit. Na přívaly sněhu se připravuje Rakousko, ve Vídni ho má do pondělka napadnout půl metru, na horách až 80 centimetrů. Na jihu evropského kontinentu naopak obyvatele kvůli tání sněhu trápí záplavy. V Albánii musela být evakuována část města.

Za sněhovou nadílkou je tlaková níže Daisy, jak se jí začalo říkat v německy mluvících zemích.

Západ Evropy v sevření mrazu

Video Reportáž Filipa Kandy
video

Reportáž Filipa Kandy

Reportáž Filipa Kandy

U 8.1.

Počasí v Evropě

Filip Kanda o sněhové kalamitě v Evropě

Evropu trápí silný mráz

Život ve Velké Británii další den ochromuje nezvykle mrazivé počasí, kvůli němuž je omezena železniční i silniční doprava a uzavřeny jsou tisíce škol. Teplota v noci ve vesnici Altnaharra v severním Skotsku poklesla až na výjimečných minus 22,3 stupňů Celsia. Na 25 tisíc domácností zůstalo kvůli počasí bez proudu. Ve čtvrtek byl na dvě hodiny zablokován v tunelu pod Lamanšským průlivem vlak Eurostar mířící z Británie do Bruselu. Kvůli přívalům sněhu nelétají ani letadla, zrušeny jsou i spoje do Prahy. Meteorologové počítají, že pro Británii netypické mrazy potrvají ještě nejméně týden. Na víkend předpovídají sněžení po celé zemi.

Zima také narušuje program fotbalové Premier League. Tři zápasy plánované na sobotu (Fulham-Portsmouth, Burnley-Stoke a Sunderland-Bolton) již byly odloženy. Také Liverpool požádal o odklad nedělního souboje s Tottenhamem.

Také Paříž a západ Francie jsou pod sněhem, který způsobil na některých místech dopravní zácpy. V mnoha školách se dnes nevyučovalo, protože policejní prefekti v několika departementech zakázali provoz školních autobusů. Úřady vyhlásily zákaz jízdy kamionů a nákladních vozidel. Některé dálnice se musely uzavřít.

V sousedním Německu si mráz vynutil přerušení říční dopravy v části severního Německa i uzavření několika škol. V letošních mrazech v Německu umrzlo už devět bezdomovců. Labsko-lübecký kanál dnes byl uzavřen v délce 60 kilometrů, protože se na hladině vytvořila až patnácticentimetrová vrstva ledu. Sněhem zatím zapadalo pobřeží Baltu a Rujána, kde napadlo až 35 centimetrů sněhu. Hamburk chce o víkendu použít tři ledoborce, které by bránily tvorbě ker na Labi a v přístavu. Na Odře i dalších vodních cestách už byla lodní doprava zastavena. S omezením provozu počítají i letiště. Frankfurtské letiště chce pro cestující, kteří kvůli počasí budou muset strávit noc v jeho hale, připravit polní lůžka.

Německý Autoklub ADAC radil řidičům, aby na cestu vyráželi jen s plnou nádrží, aby si mohli v autě zatopit, pokud zapadnou či uvíznou v kolonách. Ve vozech by neměly chybět deky a nápoje, uvedl ADAC. Spolkový úřad pro civilní ochranu dnes vyzval, aby se lidé zásobili potravinami, pitnou vodou, léky a svíčkami.

V Rakousku na některých místech napadly zhruba tři centimetry za hodinu. Jen ve Vídni by mohlo do pondělka napadnout půl metru sněhu, což je podle meteorologů neobvyklé. Řidiči by se měli připravit na zácpy na silnicích a dálnicích, Daisy by měla řádit hlavně na jihu a na východě Rakouska. Na některých místech, hlavně v horách, by mohlo do nedělního večera přibýt až 80 centimetrů sněhu. Rakouská policie na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen důsledně kontrolovala vozy nad 7,5 tuny a dál pouštěla jen ty, které mají sněhové řetězy.

Sníh napadl i v Chorvatsku, v ledovém sevření je i Nizozemsko, kde po letech zamrzly kanály, jezera a řeky. Sněžení ochromilo i část Španělska, kde se musely zavřít mnohé silnice. Sněžení dnes komplikovalo dopravu i na severu Itálie. Uzavřen tak musel být italsko-francouzský hraniční přechod Col de Larche v Alpách. Ze stejných důvodů se dnes téměř zastavila železniční a silniční doprava v mnoha částech Ruska a Ukrajiny.

Balkán je pod vodou

Některé balkánské státy se naopak potýkají s velkou vodou. Bulharsko hlásí po úterním sněhovém chaosu jarní teploty kolem 17 stupňů. Povodně sužují Bosnu a Hercegovinu. Zaplavily i hlavní město Sarajevo. Úřady požádaly armádu, aby pomohla obyvatelům s evakuací.

Evakuace začaly i na severu Albánie, kde voda po vydatných deštích zalila domy a půdu. Další problémy způsobuje na severu balkánské země nezvykle časné tání sněhu. Záchranné oddíly do dneška evakuovaly ze zaplavených domů na 530 rodin z okolí města Skadaru. Na pomoc dnes čekalo nejméně dalších 3000 lidí. Téměř celý severozápad Albánie je zatopen 40 centimetry vody.

I v zámoří se chlad šíří do míst, kde na to nejsou příliš zvyklí - na Floridu nebo do Mexika. Na Miami Beach je pouhých 10 stupňů Celsia. Ohřát se nelze ani v Patagonii, kde by přitom mělo být nejteplejší léto. V Punta Arenas na jihu Chile naměřili také pouhých 10 stupňů Celsia.