Kampuschová byla náhodnou obětí, Priklopil komplice neměl

Vídeň – Vídeňské vrchní státní zastupitelství zveřejnilo závěrečnou zprávu prvního vyšetřování únosu Nataschy Kampuschové. Podle vyšetřovatelů únosce Wolfgang Priklopil jednal sám a neměl žádné komplice, jak se spekulovalo. Natascha byla náhodnou obětí. Duševně narušený Priklopil unesl Kampuschovou jako desetiletou školačku v roce 1998. Osm let ji držel v upraveném sklepě svého domu. V srpnu 2006 se osmnáctileté dívce podařilo uprchnout.

Podle vyšetřovatelů byla Natascha náhodná oběť. Priklopil neměl žádné vazby na kohokoliv z jejího okolí. Vyšetřování také nepotvrdilo hypotézu, že se Natascha pokusila několikrát utéct, když se jí to dvakrát podařilo, k únosci se nakonec vrátila.

Rakouští vyšetřovatelé v případu Kampuschové museli odpovědět na to, zda únosce Priklopil jednal na vlastní pěst a neměl žádné pomocníky. Spekulovalo se totiž, že Priklopilovi pomáhal jeho kamarád. Sama Kampuschová ale několikrát vyloučila, že by bylo pachatelů víc. Státní zastupitelství během vyšetřování vyslýchalo 110 osob. Provedlo i analýzy vzorků z únoscova domu. Ani ty ale nesvědčí o tom, že by měl Priklopil komplice.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Reportáž Jana Moláčka

U 8.1.

Vyšetřování únosu Kampuschové končí

Telefonát Jana Moláčka

Vyšetřovatelé se ovšem na Priklopilova přítele prý ještě zaměří. Podezřelé bylo údajně jeho chování poté, co Natascha utekla. Policie se bude zajímat také o finanční machinace, muž totiž prý poslal na Priklopilův účet deset dní po únosu půl milionu šilinků, které mu následně vrátila na konto Priklopilova matka. Podezřelé převody by údajně mohly krýt daňové podvody.

Státní zástupce Thomas Mühlbacher:

„Vyšetřování potvrdilo, že informace paní Kampuschové odpovídají skutečnosti, není důvod ji podezírat, že něco skrývá nebo někoho kryje. Zejména nic nenasvědčuje tomu, že by se na tomto činu podílelo více pachatelů.“

Únoscův přítel policii přiznal, že se o únosu dozvěděl krátce po útěku Kampuschové. Uvedl ale také, že se mu Priklopil přiznal s nápadem nějakou dívku unést. S Priklopilem strávil před jeho sebevraždou pár hodin, když spolu jezdili autem. Čelí proto podezření, že únosce ve svém voze před policií schoval.

Když se v roce 2006 tehdy osmnáctileté dívce podařilo nadobro uprchnout, její únosce spáchal sebevraždu. „Jsem stále velmi úzkostlivá, bude trvat velmi dlouho, než se zase naučím někomu důvěřovat,“ prohlásila Kampuschová. I více než tři roky po svém útěku má Kampuschová problém žít normální život. O podrobnostech svého věznění dívka nemluví, žije v ústraní a na veřejnosti se příliš neukazuje. „Kvůli tomu jsou v Rakousku spekulace, zda byla Kampuschová takovou obětí, za jakou se prezentuje,“ řekl vídeňský zpravodaj ČT Jan Moláček.

Vyšetřování ale potvrdilo chybu policie pár týdnů po únosu. Řadový policista tehdy upozornil na dům Priklopila s tím, že v něm má bydlet pedofil a majitel bílé dodávky. Jeho nadřízení ale stopu ignorovali, uvedl Moláček.