Za zveřejnění fotek v Barmě dva tresty smrti

Rangún - Barmský soud poslal na smrt bývalého armádního důstojníka a úředníka ministerstva zahraničí za zveřejnění tajných materiálů o cestách členů vojenské junty do ciziny. Další muž dostal patnáctiletý trest. Na exilových stránkách barmské opozice se loni objevily fotky z návštěvy jednoho z barmských generálů v Číně a Severní Koreji a další dokumenty. Odsouzení jsou prý za únik informací odpovědní. Obě země jsou spojenci vojenského režimu a spekuluje se, že KLDR pomáhá Barmě vyvíjet jaderná zařízení.

„Dva činitelé byli odsouzeni k trestu smrti a třetí k patnácti rokům vězení za šíření informací. Rozsudek vynesl ve čtvrtek zvláštní tribunál ve věznici Insein,“ sdělil oficiální barmský představitel, který si nepřál být jmenován. 

Podle barmského exilového serveru byla trojice odsouzených zadržena poté, co se minulý rok do exilových médií dostaly informace a fotografie z cesty generála Šweie Mana do KLDR. Tu chtěla barmská vojenská junta udržet v tajnosti, aby nevyšly najevo kontakty mezi juntou a severokorejskou vládou.