Karikatury proroka Mohameda otiskl norský deník

Oslo – Norský deník Aftenposten otiskl karikatury proroka Mohamada z roku 2005. Reagoval tak na nedávný pokus o útok na jednoho z autorů kreseb Kurta Westergaarda. Stejné karikatury vyšly před čtyřmi lety v dánském listu Jyllands Posten. Vyvolalo to ostré a na mnoha místech násilné protesty muslimů.

Zveřejnění karikatur vyvolalo v roce 2005 velkou vlnu hněvu a ostré protesty muslimů jak v Dánsku, tak v zahraničí. Muslimům se přitom nelíbila jen karikatura, na níž má Mohamed turban jako bombu, celkem bylo publikováno 12 kreseb, které následně převzala i další zahraniční média. 

Kresba kreslíře Kurta Westergaarda se stala v západních médiích symbolem svobody slova, v muslimském světě symbolem odporu. Malíř Kurt Westergaard se stal minulý týden terčem útoku osmadvacetiletého Somálce, který vtrhl do jeho domu s nožem a sekerou. Westergaard naštěstí unikl. Útočník byl zadržen a obviněn z pokusu o vraždu.

Norský deník Aftenposten chtěl dnešním přetištěním karikatur podle šéfredaktorky Hilde Haugsgjerdové čtenářům ukázat, že hájí právo na svobodu slova: „Vždy jsme bránili právo médií tyto karikatury otisknout a zveřejnili jsme také kopie, když diskuse začala.“

Karikatura proroka Mohameda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24