Přistěhovalci na jihu Itálie se bouří

Rosarno - V jihoitalském městě Rosarno se střetly stovky přistěhovalců s policií. Převážně afričtí dělníci z místní farmy protestovali poté, co na ně skupina italských mladíků střílela z jedoucího auta. Dva dělníci utrpěli zranění zásahem ze vzduchové pušky. Demonstranti zapalovali auta a rozbíjeli výlohy, při potyčkách bylo lehce zraněno 14 imigrantů a 18 policistů. Policie zadržela 16 lidí. Přistěhovalci se v Kalábrii živí sběrem ovoce a zeleniny na místních farmách. Přibližně 1500 jich žije v opuštěných továrnách v bídných podmínkách bez vody a elektřiny.

Ve čtvrtek stovky převážně afrických přistěhovalců v Rosarnu protestovaly poté, co dva africké dělníky zranila střelba ze vzduchovky. Demonstrace pokračovaly i dnes. Stovky lidí se vydaly k radnici, kde skandovaly protestní slogany. Večer byli další dva imigranti postřeleni brokovnicí do nohou, jejich zranění ale nejsou vážná. Obchody a školy ve městě zůstaly po čtvrtečním incidentu zavřené.

/*json*/{"map":{"lat":38.4874571433,"lng":15.9778118134,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Do ulic ale vyrazila i italská mládež, která naopak protestovala proti přítomnosti přistěhovalců ve městě. „Bráníme naše město a naše domovy. Jsme na lovu Afričanů; jestliže chtějí pracovat, ať zůstanou, ale když tu není práce, ať jdou pryč,“ řekl jeden z nich.

Ministerstvo vnitra spolu s kalábrijskými úřady vytvořilo krizový štáb, jehož úkolem má být nastolit veřejný pořádek, zamezit práci na černo a zajistit imigrantům sanitární pomoc. Právě sanitární podmínky běženců jsou v Rosarnu na hranici únosnosti.