Portugalský parlament odkýval sňatky homosexuálů

Lisabon - Portugalský parlament schválil sňatky párů stejného pohlaví. Zákon prosadila vládnoucí sociální demokracie spolu s dalšími levicovými stranami. Homosexuální partneři ale nebudou moci adoptovat děti. Proti zákonu protestují konzervativní kruhy blízké katolické církvi. Pokud ho podepíše i prezident Aníbal Cavaco Silva, zákon začne platit v dubnu – měsíc před návštěvou papeže, silného odpůrce svateb homosexuálů.

Proti zákonu hlasovala jen pravice, která usilovala o to, aby byl dokument předložen k hlasování v referendu. Naopak extrémní levice požadovala, aby nový zákon také umožňoval sezdaným párům adoptovat děti.

Návrh nyní projedná parlamentní výbor, pak o něm bude zákonodárný sbor znovu hlasovat. Nakonec jej musí podepsat prezident Silva, který je praktikující katolík a člen hlavní pravicové strany. Prezident až dosud odmítal zákon jakkoli komentovat s tím, že je znepokojen důležitějšími problémy, jako je nezaměstnanost a zadlužení země. Premiér José Sócrates normu před parlamentem osobně obhajoval. Označil ji za „zákon svobody, spravedlnosti, rovnosti a humanismu“.

Portugalská katolická hierarchie sice pravidelně připomíná hodnoty manželství a rodiny, ale lisabonský kardinál José Policarpo prohlásil, že v tomto případě rozhoduje parlament. Zákon přichází jen několik měsíců před návštěvou papeže Benedikta XVI., která je plánována od 11. do 14. května. Portugalský tisk již dříve psal, že si jak socialistická vláda, tak katolická hierarchie přejí, aby tato otázka byla vyřešena před papežovou návštěvou.