Chávez vyslal stíhačky proti americkému letadlu nad Venezuelou

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez nařídil v sobotu dvěma stíhačkám F-16, aby přerušily dráhu letu vojenského letadla Spojených států, které v pátek dvakrát vstoupilo do venezuelského vzdušného prostoru. Je to v poslední době již druhý incident podobného typu. Koncem minulého měsíce se totiž Venezuela nechala slyšet, že na svém území zaznamenala činnost amerického výzvědného letounu. Chávez tehdy varoval, že příště venezuelská armáda letadlo sestřelí. Spojené státy však jakoukoli přítomnost svých letadel nad Venezuelou popírají.

Podle Cháveze došlo k prvnímu sobotnímu narušení venezuelského vzdušného prostoru ve 12.55 hodin místního času (18.25 hodin SEČ) a trvalo 15 minut. „Provokují nás. Jsou to válečná letadla,“ prohlásil prezident s tím, že se jedná o letouny P-3 Orion. Na jeho rozkaz proti němu vzletěly dvě stíhačky F-16 a americké letadlo muselo odletět na sever. K druhému narušení prý došlo o hodinu a půl později.

Venezuelský prezident z incidentu obvinil vládu Spojených států a Nizozemska, které údajně zahájily provokace vůči jeho zemi s cílem na ni zaútočit. Jedná se nejméně o druhý podobný incident za poslední tři týdny. Ve druhé polovině prosince Chávez prohlásil, že Spojené státy do vzdušného prostoru jeho země vyslaly výzvědný letoun.

Chávez tvrdí, že USA prý plánují invazi

Venezuelskému prezidentovi se také nelíbí, že Nizozemsko povolilo vstup amerických vojáků na autonomní nizozemské ostrovy Aruba a Curacao. V polovině prosince obvinil evropský stát, že se Spojenými státy plánuje „agresi“ proti Venezuele. Spojené státy tam ale své vojáky o celkovém počtu 250 mužů mají již delší dobu. Podle nizozemské vlády jsou ale Američané zapojeni jen do protidrogových a průzkumných operací v oblasti.

/*json*/{"map":{"lat":12.2594956898,"lng":-69.4061279297,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/