Poplach na letišti v Newarku vyvolal student z Číny

Newark (USA) - Muž, který o minulém víkendu vyvolal poplach na mezinárodním letišti v americkém Newarku a způsobil obrovské zpoždění letů, je osmadvacetiletý čínský student molekulární biologie žijící v USA. Policie ho v pátek večer zatkla a po výslechu ho krátce po půlnoci opět propustila. Muž bude podle úřadů obviněn ze záměrného porušení zákazu vstupu.

Policisté Ťianga Chaj-sunga, který se na letišti šel rozloučit se ženou a vyhnul se u toho bezpečnostní kontrole, zatkli v místě bydliště a převezli na letiště, kde ho podrobili výslechu. Ťiang studuje molekulární biologii na Rutgersově univerzitě a žije v USA od roku 2004.

Na jeho pohyb v zakázané zóně upozornil jeden z cestujících. Poté byl na letišti spuštěn poplach a celý terminál musel být vyklizen. Všichni cestující pak znovu absolvovali bezpečnostní kontrolu. Provoz letiště spojujícího New York se světem byl plně obnoven po zhruba šesti hodinách, řada letů ale nabrala několikahodinová zpoždění.

Letiště po celých Spojených státech vyhlásila zvýšená bezpečnostní opatření od vánočních svátků, kdy mladý nigerijský islamista propašoval ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se pokusil vyhodit letoun do povětří.