Vrah agentů CIA byl zachycen na schůzce se šéfem Talibanu

Islámábád - Pákistánská soukromá televize odvysílala záběry, na nichž je podle ní šéf pákistánské odnože Talibanu s Jordáncem, který v prosinci v Afghánistánu zabil sedm amerických a jednoho jordánského agenta. Útočník, který byl už dřív identifikovaný jako Humám Chalíl Balaví, sedí na záběrech vedle Hakimulláha Mahsúda a hovoří s ním anglicky. Podle agentury Reuters Balaví předával informace získané od tajných služeb USA a Jordánska teroristům. Video odvysílala stanice AAJ. Katarská televize Al-Džazíra dnes také odvysílala záběr, na němž se údajně Balaví přihlašuje ke své akci a označuje ji za pomstu Američanům.

„Jordánské a americké tajné služby mu nabídly miliony dolarů za špionážní činnost proti bojovníkům svaté války. On ale bohatství odmítl a připojil se k mudžáhidům,“ komentovala stanice AAJ video. Balaví prý naopak dával radikálům zprávy získané od Američanů a Jordánců. Potvrdí-li se autenticita  odvysílaného videa, půjde zřejmě o další příklad zásadního selhání tajných služeb USA a jejich jordánských spojenců. Stín dopadne i na Pákistán, který Američané tlačí, aby se vypořádal s Talibanem na svém území.

Katarská televize Al-Džazíra dnes odvysílala také záběr, na němž se údajně Balaví přihlašuje ke své akci a označuje ji za pomstu Američanům. Atentát v Afghánistánu je podle jeho slov pomstou za smrt bývalého vůdce Talibanu v Pákistánu Baitulláha Mahsúda, jehož Američané zabili loni při útoku bezpilotním letadlem: „Řeknu našemu emírovi Baitulláhovi Mahsúdovi, že na jeho oběť nikdy nezapomeneme. Budeme se za něj mstít v Americe i mimo ni. Nezapomeneme na to, že říkal, že se Usáma bin Ládin nezdržuje na pákistánském území, ale že kdyby tam přišel, bojovníci by mu poskytli ochranu. Slovo dodržel a zaplatil za to životem.“

Na základnu v Chóstu poblíž hranice s Pákistánem se Balaví dostal 30. prosince. Má se za to, že byl dvojím agentem a pracoval pro Ammán i al-Káidu. Jordánsko také v minulých dnech přiznalo, že Balaví spolupracoval s jordánskou tajnou službou. O tom, zda byl atentátníkem v Chóstu, ale Ammán zatím plně přesvědčen není.