Evropa válčí se sněhem. V Polsku zemřelo již 131 lidí

Praha - V četných částech Evropy včetně České republiky dnes stále sněží a sněhová nadílka komplikuje dopravu zejména na silnicích. Kritická situace je v Polsku, kde mrazy usmrtily 131 lidí, víc jak 50 000 domácností je bez proudu. Totéž platí pro tisíce lidí ve francouzských Alpách. Chaos na silnicích způsobil sníh v Belgii, v Německu narušil automobilovou i leteckou dopravu.Spolková vláda vyzvala obyvatele, aby se zásobili základními potravinami nejméně na čtyři dny. Jižní a střední Itálii pro změnu sužují deště a v Římě panují obavy ze značně zvýšené hladiny Tibery.

Polsko: Sníh ho srazil na kolena

Polsko okupuje sníh a silný vítr. Velmi špatné podmínky jsou zejména na silnicích, protože silničáři je nestačí uklízet. Chaos včera panoval hlavně ve Slezsku, dnes jsou problémy na celém území. Elektřinu nemá 50 000 domácností, opravy vedení potrvají až do zítřejšího večera. Na pokraji kalamity jsou Katovice, Wroclaw a Lodž. Varšavské letiště odkládá lety.

Video Evropa leží pod sněhem
video

Evropa leží pod sněhem

Policie vyzývá řidiče, aby vyjížděli jen v případě nejvyšší potřeby. Kamiony neprojedou po silnici vedoucí k české hranici od Jelení Hory přes Jakuszyce, ani od lázní Kudowa Zdrój směrem na Náchod. Doprava stojí i na hlavních dopravních tazích A2 a A4. Situace se v nejbližší době nejspíš ještě zhorší; má začít padat sníh s deštěm, na silnicích se může vytvořit ledovka. Sněžit má až do úterý, pak se navíc vrátí mrazy. Meteorologové předpovídají, že na severovýchodě Polska rtuť teploměrů klesne na 17 stupňů pod bod mrazu.

Německo: Vláda vyzývá občany k tvorbě zásob

Souvislá sněhová pokrývka leží na území celého Německa, vítr na některých místech dosahuje síly orkánu. Úplně zkolaboval život na německém ostrově Fehmarn v Baltu. Ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko, Hesensko a Durynsko sněžení ochromilo dopravu na dálnicích, hlavní i menší silnice byly neprůjezdné. Německá vláda doporučila lidem, aby se zásobili potravinami nejméně na čtyři dny.

Na mezinárodním letišti ve Frankfurtu bylo zrušeno přes 150 vnitrostátních i zahraničních letů. Údržbáři nestačí odklízet čerstvý sníh ze startovacích drah. Navíc je snížená viditelnost. Někteří cestující museli přespat v odbavovací hale. Letiště v Berlíně, Mnichově a Düsseldorfu jsou v provozu, ale i tam mají lety několikahodinové zpoždění. V Norimberku sjel v noci před startem z ranveje letoun Boeing 737. Zastavil se až o dva metry dál na nezpevněném povrchu. Nikdo z cestujících nebyl zraněn.

Francie: Tisíce lidí v Alpách bez proudu

Rovněž ve Francii zkomplikovalo sněžení dopravu. Žádné větší zácpy ale díky sníženému víkendovému provozu zatím hlášeny nejsou. Na třetině území platí pro motoristy upozornění, aby jezdili se zvýšenou opatrností. V jihovýchodní Francii mají kamiony na dálnicích omezenou rychlost na 50 kilometrů v hodině a úplný zákaz jízdy na vedlejších komunikacích.

Některé vlaky a rychlovlaky nabraly kvůli hustému sněžení i několikahodinové zpoždění. Jeden spoj mezi městem Le Mans a Paříží se 180 cestujícími uvízl v noci na dnešek na čtyři hodiny v závěji. Na letišti v Lyonu byly zrušeny tři desítky leteckých spojů. Minimálně 15 000 domácností bylo hlavně v alpských oblastech bez elektrické energie, a to kvůli přerušenému vedení.

Itálie: Řím má strach z hladiny Tibery

Se sněhem se potýká i sever Itálie, střední a jižní části země zase s vydatnými lijáky. V Římě, kde stále prší, je v pohotovosti civilní ochrana a vojáci, protože hladina Tibery stoupá a úřady se obávají záplav. Meteorologové předpovídají, že déšť bude ještě pokračovat. Podle posledních zpráv dnes zůstalo bez elektřiny ve střední Itálii v oblasti Říma na 65 000 lidí. Výpadek způsobily právě prudké deště.

Velká Británie: Dlouhá zima a soli málo

Nebývale tuhá zima nepřestává trápit ani Velkou Británii. Úřady musely omezit posyp silnic, protože se výrazně tenčí zásoby soli. Vláda už sůl objednala v zahraničí, ale ta dorazí nejspíš až 21.ledna. Komplikace hlásí hlavní dopravní spojnice britských ostrovů a Evropy - tunel pod kanálem La Manche. Stejně jako v minulých dnech proto jezdily jen některé spoje rychlovlaků Eurostar mezi Londýnem a kontinentem.

Komplikace v Belgii i Španělsku. Rakousko je ušetřeno

S nezvykle silnými přívaly sněhu se potýká i Belgie. Napadnout má během dneška sice jen od tří do osmi centimetrů sněhu, ale i tak už od pátku takřka všechna místní média varují před dopravními komplikacemi a chaosem. Pohotovost kvůli sněžení, chladu a větru má také velká část Španělska. V Galicii na severozápadě země napadlo nejvíc sněhu za posledních 25 let. Mnohé silnice a horské přechody byly neprůjezdné. Sněžilo i na západě středomořského ostrova Mallorca. Překvapivě klidná situace naopak panuje v Rakousku.

Zima v Polsku
Zima v Polsku
Více fotek
  • Zima v Polsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1177/117679.jpg
  • Letiště pod sněhem autor: AP Photo/Markus Schreiber, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1350/134902.jpg
  • Alpy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/375/37499.jpg
  • Sněhová kalamita v Británii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1344/134393.jpg