Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení, bez vážných zranění a škod

Washington - Zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy škály zasáhlo v noci na dnešek středoevropského času sever státu Kalifornie v USA. Oznámila to americká geologická služba (USGS). Ohnisko zemětřesení leželo asi 35 kilometrů severozápadně od města Ferndale v hloubce 16 kilometrů. Nejsou hlášena vážná zranění ani velké škody. Otřesy byly zaznamenány v 16:27 místního času (01:27 SEČ). Poté následovaly tři slabší záchvěvy o síle do čtyř stupňů. Ferndale se nachází 426 kilometrů severně od San Franciska.

Zemětřesení rozechvělo budovy a způsobilo přerušení dodávek elektřiny v několika obcích na pobřeží, v řadě oken a výloh se vysypalo sklo. Spadlo také mnoho pouličních lamp. Úřady v nedalekém městě Eureka a v dalších lokalitách uvedly, že nikdo nebyl vážně zraněn. Několik lidí se však pořezalo o rozbitá skla a jedna starší osoba utrpěla zlomeninu kyčle.
„Obdrželi jsme zprávy, že mnozí lidé utrpěli pohmožděniny,“ uvedla mluvčí nemocnice Svatého Josefa v Eurece. „Naše ambulance měly hodně práce, ale žádná těžká zranění nejsou hlášena,“ dodala. Mluvčí společnosti Pacific Gas & Electric sdělil, že asi 25.000 domácností zůstalo bez elektřiny. Na jaderných zařízeních nebyly hlášeny žádné škody.
/*json*/{"map":{"lat":40.5722401178,"lng":-123.815917969,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":40.572240117769,"lng":-124.26635742188,"type":"18","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie ve Ferndale sdělila, že zemětřesení mírně poškodilo radnici a rozbilo výlohy obchodů, takže historické centrum města je plné střepů. Geofyzik Richard Buckmaster z USGS sdělil, že záchvěvy byly cítit od města Capitola ve střední Kalifornii až po oregonské pomezí na severu. Zemětřesení udeřilo 435 kilometrů severně od San Franciska, v oblasti, kterou zemětřesení o síle sedmi až 7,3 stupně Richterovy škály postihují pravidelně od 18. století. Podle USGS je jen malá pravděpodobnost, že oblast v nadcházejících dnech zasáhnou další záchvěvy.

Kalifornie je jednou z nejvíce seizmicky aktivních oblastí na světě

Tímto americkým státem, který se rozkládá na dvou hlavních zemských tektonických deskách, tichomořské a severoamerické, prochází více než 300 zlomů. Jen jižní Kalifornii ročně zasáhne na 10.000 zemětřesení, většina z nich je však jen velmi slabá. Slabé zemětřesení zasáhlo severokalifornskou oblast Silicon Valley již v pátek. Otřesy o síle 4,1 stupně úřady ve stejné oblasti zaznamenaly také ve čtvrtek. Naopak silné zemětřesení z ledna 1994, které udeřilo v okolí Northridge nedaleko Los Angeles, usmrtilo 72 lidí a na 10.000 bylo zraněno.