Silné sněžení sužuje nejen celou Evropu, ale i Čínu a Mexiko

Praha - Mrazivá zima se sněhovými přívaly nadále vládne v převážné části Evropy včetně ČR. Pařížskou oblast dnes pokryla ledovka a téměř paralyzován je silniční provoz na severu Německa. Uzavřeno muselo být po půlnoci mezinárodní letiště v Ženevě, provoz tu byl ale v poledne zase obnoven. V Polsku přetrvávají problémy hlavně na silnicích a na železnici. Kvůli výpadkům tu je bez proudu přes 120 tisíc domácností. Naproti tomu italskou metropoli Řím i další části Itálie sužují prudké deště. Obrovské problémy působí sníh i v jiných částech světa - zvláště v Číně, Indii a Mexiku.

Závěje ochromily dopravu na silnicích v německé spolkové zemi Meklenbursko - Přední Pomořansko. Několik náklaďáků se tam dostalo do smyku a dočasně zablokovaly hlavní tahy. Stovky řidičů strávily v mrazivém počasí několik hodin. Na pobřeží Baltského moře leží přes jeden a půl metru sněhu. Spojení na ostrovy téměř nefunguje. Narušen je provoz na četných letištích, zvláště ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bylo v sobotu zrušeno 255 letů a dnes dopoledne 61.

Podobná situace je i v sousedním Dánsku. Sněhová bouře tam zavála silnice a způsobila dopravní kolaps. Tamní policie varuje řidiče, aby autem vůbec nevyjížděli. Někteří to přesto riskli, ale závěje jim zatarasily cestu. „Vracíme se z narozeninové oslavy domů. Můj syn a přítelkyně sedí v autě. Musejí nám pomoct příbuzní, abychom se dostali ven,“ popisuje svou situaci dánský motorista Martin Dirksen. Rekordy padají taky v Norsku. Teplota na východě země se už několik dní pohybuje kolem minus 40 stupňů Celsia, což je nejmíň za posledních 20 let.

Video Vstup Miroslava Karase a reportáž Jakuba Nettla
video

Vstup Miroslava Karase a reportáž Jakuba Nettla

Vstup Miroslava Karase a reportáž Jakuba Nettla

U 10.1.

Telefonát Miroslava Karase

Sněhová situace v Evropě

I v Polsku komplikuje sníh dopravu. Kvůli nehodám byly na několik hodin neprůjezdné dopravní tepny – dálnice A2 a A4. Zpoždění nabírají vlaky i letadla. Energetici tam opravují poškozené elektrické vedení, které se pod tíhou sněhu přerušilo. V sobotu večer a v noci se trochu oteplilo a padal déšť se sněhem. Na řadě silnic se proto vytvořila ledovka. Bez dodávek elektrického proudu je skoro 80 tisíc domácností v okolí Čenstochové na jihu Polska.

Vydatné sněžení a silné mrazy panují také ve Francii, kde podle meteorologů ještě připadne 10 až 15 centimetrů. V jižní Francii jsou silnice a dálnice relativně sjízdné. Na jihovýchodě země je po sněhové vichřici stále asi 6000 domácností bez elektrického proudu. Několik tisíc cestujících uvízlo v sobotu na letišti Saint Exupéryho v Lyonu a muselo v noci na dnešek přespat v náhradních ubytovnách. Asi tisícovka strávila noc na letišti v ubikacích Červeného kříže. Některé řeky na severu pokrývá pěticentimetrová vrstva ledu. K jeho prolomení nasadily úřady malé ledoborce.

Na jihu a východě Anglie v noci na dnešek opět padal sníh. Celkově se ale situace v Británii, která trpí nejdelším mrazivým obdobím za posledních 30 let, spíše stabilizuje. Meteorologové ale předpokládají mráz nejméně do středy. Počet obětí zimy se zvýšil na 26.

Nepřízeň počasí sužuje dále i celou Itálii. Zatímco v horských oblastech sněží, největší problémy působí vytrvalé a vydatné deště v ostatních částech země. V noci na dnešek zasáhla Řím znovu průtrž mračen. Hasiči vyjížděli k vyvráceným stromům a strženým střechám, četné silnice byly zaplaveny. Průtrže mračen způsobily škody v Umbrii a stovky zásahů hasičů si vyžádaly v Perugii, kde jsou pod vodou tisíce hektarů zemědělské půdy.

Povodně rovněž hrozí po deštích a přívalech sněhu střednímu Slovensku. Třetí, nejvyšší povodňový stupeň byl vyhlášen na Horní Nitře na řece Bebrava, jejíž hladina stoupla o více než metr. Na říčce Suchá a potoku Muráň v banskobystrickém regionu platí druhý stupeň povodňové aktivity.

Tisíce evakuovaných v Číně

V Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně sněhové bouře od pátku zcela zničily 799 domů a dalších 4897 poškodily. Evakuováno tak bylo 5500 lidí, jeden člověk přišel o život. Postiženým byly zaslány stany, kabáty, přikrývky a také finanční pomoc. Silné několikadenní sněžení dnes v severozápadní Číně přinutilo k evakuaci tisíce lidí, jejichž domy nevydržely nápor sněhu. Situaci komplikovaly výpadky elektřiny a chaotická doprava. Po skokovém nárůstu spotřeby elektrické energie v severočínské provincii Šan-si omezily úřady dodávky pro továrenské provozy, aby zajistily vytápění domácností. Distribuce uhlí kvůli hustému sněžení vázne. Mráz v Pekingu překonal hodnoty naměřené za posledních téměř čtyřicet let.

Vlna mrazů, která zasáhla sever a východ Indie, zabila 239 lidí. V severním svazovém státě Uttarpradéš napočítaly úřady v noci na dnešek 15 zmrzlých lidí. Oběťmi jsou nejčastěji staří a chudí lidé, kteří nemají dostatek prostředků k ochraně před zimou.

Dlouhotrvající studená fronta zasáhla také Mexiko, kde přišlo o život devět lidí. Oběti jsou hlášeny především z horských oblastí, kde teploty klesly k minus deseti stupňům Celsia.