V Afghánistánu zahynul britský novinář

Londýn - Při explozi bomby zahynul v sobotu v jižním Afghánistánu novinář britského listu Sunday Mirror Rupert Hamer, jeho kolega fotograf Philip Coburn byl těžce zraněn, jeho stav je ale stabilizovaný. Nálož zabila také jednoho amerického a jednoho afghánského vojáka. Vážná zranění utrpěli také čtyři příslušníci americké námořní pěchoty.

Britský ministr obrany Bob Ainsworth řekl, že ho Hamer a Coburn doprovázeli při jeho návštěvě Afghánistánu a že měl možnost přesvědčit se o tom, jak těžká je jejich práce. „Soucítím v této mimořádně bolestné době s rodinami i kolegy obou,“ dodal. Soustrast vyjádřil také premiér Gordon Brown a jako na respektovaného a oblíbeného novináře na Hamera vzpomínal také bývalý velitel britského kontingentu v Afghánistánu Richard Kemp. „Nenechal nikoho na holičkách a rozuměl dobře tomu, jak funguje armáda,“ řekl.

Na nastraženou výbušninu dnes najelo také vozidlo, v němž směřovala skupina charitativních pracovníků do kanceláře v uruzgánském Tarín Kútu v centrální části země. Exploze zabila tři z nich a další dva zranila.

Hamerovi bylo 39 let a je otcem tří dětí. Pracoval také v Iráku a v dalších středoasijských zemích. Je druhým novinářem, který přišel v Afghánistánu o život za minulých 11 dní. Třicátého prosince tam zahynula Michelle Langová, která pracovala pro kanadský list Calgary Herald. Spolu s ní přišli o život čtyři kanadští vojáci.

Jižní provincie jsou nejnebezpečnější oblasti Afghánistánu, protože tam působí silné oddíly radikálního Talibanu. Británie má v zemi asi 10 tisíc vojáků. Od zahájení tažení proti Talibanu v roce 2001 v Afghánistánu zahynulo přes 240 Britů.