Jemen nabízí al-Káidě dialog

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih nabídl teroristům z al-Káidy působícím v Jemenu dialog, pokud složí zbraně a vzdají se násilí. Jemenská armáda minulý týden zintenzivnila tlak na teroristy působící hlavně v provinciích ve středu země. Saná chce dokázat, že se s al-Káidou dokáže vypořádat, ačkoli situaci v zemi komplikují boje šíitských kmenů na severu a separatistické tendence na jihu. Vysoký americký generál David Petraeus dnes v rozhovoru pro CNN řekl, že USA do Jemenu nepošlou pozemní jednotky. Řídí se tak přáním jemenského ministra zahraničí, který přítomnost amerických vojáků odmítá.

Tlak na al-Káidu souvisí s atentátem, o nějž se neúspěšně v letadle do Detroitu v prosinci pokusil Nigerijec vycvičený pravděpodobně v Jemenu. USA slíbily, že zdvojnásobí pomoc Jemenu pro boj proti terorismu na 150 milionů dolarů, ale očekávají za to aktivní postup vůči al-Káidě.

Podle odhadů se v hornatých částech Jemenu ovládaných tamními kmeny skrývá několik set členů al-Káidy. Mnoho z nich má dobré vztahy s místním obyvatelstvem, takže armáda má omezené pole působnosti, nechce-li se dostat do střetu i s dobře vyzbrojenými kmeny.

Jemencům se moc nelíbí tlak USA na boj proti al-Káidě. Jeden z prominentních duchovních šajch Abdal Madžíd Zindání při páteční modlitbě řekl, že Washington a OSN usilují o mezinárodní okupaci Jemenu. USA Zindáního kvůli jeho kontaktům s al-Káidou považují za teroristu, ale je to Sálihův přítel. Vláda v Saná Zindáního příslušnost k al-Káidě popírá.

Vrchní velitel amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii David Petraeus v rozhovoru pro CNN potvrdil, že USA nemají v úmyslu vyslat do Jemenu armádu. Američané, kteří v Jemenu působí nyní, se podílejí jenom na výcviku jemenských jednotek. „Přejeme si, aby si hostitelská země s problémem poradila sama, nehodláme tam vyslat vojáky. Chceme ale pomoci a přispět k řešení,“ řekl generál.