Josipović vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku

Záhřeb - Sociální demokrat Ivo Josipović se podle prvních oficiálních výsledků stal novým chorvatským prezidentem. Od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 to je třetí politik, který se ujal nejvyššího úřadu v zemi. Hlas mu odevzdalo 60,3 procenta voličů. Hlavním úkolem nového prezidenta bude povzbudit hospodářský růst a dovést zemi do Evropské unie, jejímž členem by se Chorvatsko mělo stát v roce 2012. Josipovičův rival, nezávislý starosta Záhřebu Milan Bandić, obdržel 39,7 procenta hlasů.

K urnám přišlo více voličů, než tomu bylo v prosinci, kdy se konalo první kolo hlasování. Tehdy kvůli nezájmu voličů odevzdalo hlas jen 44 procent. Nyní v druhém kole podle agentury AFP volilo 50,3 procenta z více než 4,4 milionu voličů. Výrazně vyšší účast než v kole prvním, až o 130 procent, byla zaznamenána v sousední Bosně a Hercegovině, kde má přes 14 procent ze 4,5 milionu obyvatel vedle bosenského také chorvatské občanství.

Jadranka Kosorová, chorvatská premiérka:

„Očekávám, že prezident a já budeme dobře spolupracovat.“

Video Telefonát Martina Ježka
video

Telefonát Martina Ježka

Telefonát Martina Ježka

07:00 11.1.

Josipović je prezidentem Chorvatska

Josipović se během své kampaně zavázal především podpořit chorvatskou premiérku Jadranku Kosorovou v boji proti korupci a při zavádění reforem, které jsou potřebné pro urychlení rozhovorů o vstupu Chorvatska do EU. Právě integrace do unijních struktur patří mezi hlavní cíle nového prezidenta. Od něj se odvíjí také potřeba vyřešit hraniční spory se sousedním Slovinskem, jimiž je mj. vstup do unie podmiňován. Přestože kandidát vládního Chorvatského demokratického společenství nepostoupil do druhého kola, je tandem Kosorová-Josipović některými analytiky považován za jakýsi „tým snů“.

Úloha chorvatského prezidenta je podobná té české. „Není žádnou figurou, která by ve státě rozhodovala. Jedná se především o reprezentativní funkci. Nicméně chorvatský prezident je formálním nejvyšším velitelem ozbrojených sil a dosazuje šéfy některých významných institucí. Pro gesta a určité činy tu proto prostor je,“ řekl redaktor deníku E15 Martin Ježek.

Ivo Josipović:

„Každý občan této země dnes zvítězil. Protože věřím, že všichni chceme lepší Chorvatsko, kde bude víc spravedlnosti. Věřím, že všichni chceme žít v zemi, kde se za práci platí a zločiny se trestají. V zemi sociální spravedlnosti.“

Dvaapadesátiletý právník a intelektuál Josipović je členem opoziční Sociálnědemokratické strany (SDP). Od roku 2003 zasedá v chorvatském parlamentu. Jako právní expert pomáhal zastupovat Chorvatsko před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a Mezinárodním soudním dvorem OSN (ICJ). Kromě práva vystudoval Josipović i kompozici na záhřebské akademii. Skládání vážné hudby se věnuje dodnes a na svém kontě má kolem pěti desítek skladeb. Za skladbu Samba da Camera získal v polovině osmdesátých let cenu Evropské vysílací unie (EBU).

Předvolební kampaň v Chorvatsku
Předvolební kampaň v Chorvatsku