CIA prý chtěla do Německa poslat protiteroristické vražedné komando

Berlín - Americké tajné služby údajně plánovaly po útocích z 11. září 2001 vyslat do Německa agenty CIA, kteří by likvidovali osoby podezřelé ze spolupráce s al-Káidou. Tvrdí to týdeník Der Spiegel, americké úřady to ale popírají. Podle týdeníku nakonec návrh zamítli sami američtí agenti, kteří už v Německu působili. Podle jednoho z nich citovaného v magazínu byly tajné únosy nebo vraždy nemyslitelné ve spřátelené zemi, kde je rozmístěno mnoho amerických vojáků. Případem by se měl na konci ledna zabývat bezpečnostní výbor německého spolkového sněmu.

Der Spiegel se v souvislosti s kauzou zmiňuje o hamburském obchodníkovi syrského původu Mamounu Darkazanlim, který měl mezi lety 1993 až 1998 podle německých státních zástupců vazby na představitele al-Káidy a znal členy hamburské teroristické buňky, jež byla s útoky v New Yorku a Washingtonu spojena.

Der Spiegel vycházel ze zprávy časopisu Vanity Fair o tom, že po leteckých útocích z roku 2001 CIA údajně do Německa vyslala vražedné komando, které mělo Darkazanliho sledovat. Americké úřady dementovaly, že by CIA plánovala jeho zabití. Americká tajná služba nicméně zvažovala, že by provedla v Německu únosy údajných členů al-Káidy. O tomto záměru se prý diskutovalo i v případě Darkazanliho.