Eurokomisařům začíná grilovací sezona

Brusel - Budoucí eurokomisaře čeká - počínaje dneškem - devět perných bruselských dní. Každý musí projít tříhodinovým slyšením před europarlamentem, takzvaným grilováním. Český kandidát Štefan Füle přijde na řadu v úterý. Poslanci obvykle zkoumají znalosti, postoje a vyptávají se i na soukromí. Na Füleho by tak mohli vytáhnout třeba jeho členství v komunistické straně nebo kontroverzní moskevská studia. Füle by měl mít na starosti oblast rozšíření a sousedské politiky unie, nová Evropská komise má začít pracovat 1. února.

Europoslanci budou až do 19. ledna postupně zpovídat jednotlivé kandidáty a zkoumat jejich připravenost na působení ve výkonném orgánu 27členného bloku. Dnes přijdou na řadu Polák Janusz Lewandowski (rozpočet), Britka Catherine Ashtonová (zahraniční záležitosti), Fin Olli Rehn (ekonomické a měnové záležitosti) a Lotyš Andris Piebalgs (rozvojová pomoc). Po slyšeních v patřičných výborech přijde na řadu hlasování celého zákonodárného sboru, které by se mělo uskutečnit na konci ledna. Komise, v jejímž čele opět stane Portugalec José Manuel Barroso, by pak mohla začít fungovat od 1. února.

Všetečné dotazy zřejmě neminou ani Bulharku Rumjanu Želevovou - té bývá vytýkána nedostatečná zkušenost a taky údajné napojení jejího manžela na organizovaný zločin.

Video Eurokomisaře čeká grilování
video

Eurokomisaře čeká grilování

Eurokomisaře čeká grilování

10:00 11.1.

Telefonát Barbory Šámalové

Telefonát Pavla Teličky

Telefonát Evy Hrnčířové

V roce 2004 Barroso s komisí u poslanců napoprvé neuspěl. Svůj návrh proto stáhl, jednoho eurokomisaře vyměnil a teprve pak získal důvěru Evropského parlamentu.

/*json*/{"map":{"lat":50.8389826889,"lng":4.37554121017,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.838631,"lng":4.375657,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/