Gayové a lesbičky bojují v Kalifornii za svá práva

San Francisco – Kalifornský soud dnes začal projednávat případ, který by mohl vést k legalizaci sňatků osob stejného pohlaví v celých USA. V současnosti jsou takové svazky povoleny v pěti státech, naopak šestadvacet jich homosexuální sňatky zakazuje. V Kalifornii se má během šesti týdnů rozhodnout, jestli sňatky lidí stejného pohlaví nejsou v rozporu s americkou ústavou.

V květnu minulého roku prožily homosexuální páry zklamání, když kalifornský soud na základě výsledků referenda zakázal jejich sňatky. Během pěti předchozích měsíců bylo v Kalifornii uzavřeno celkem 18 tisíc sňatků dvojic stejného pohlaví, ty zůstaly platné.

Názory místních Američanů jsou rozdílné. „Myslím, že Kalifornie je rozdělená. Část lidí se sňatky souhlasí a část je proti. Teprve čas ukáže, jestli to bude letos, příští rok nebo za deset let, kdy každý člověk bude mít právo vzít si toho, koho chce,“ domnívá se obyvatelka Kalifornie Lisa Brownová. Podle Roberta Degenovy je zase důležité, aby byl boj o homosexuální svazky veden mezi lidmi na veřejné úrovni, ale měl i právní podporu.

Video Homosexuální sňatky u soudu
video

Homosexuální sňatky u soudu

V současnosti umožňuje homosexuální svazky pět amerických států - Iowa, Connecticut, Massachusetts, Vermont a nyní i New Hampshire, který sňatky schválil loni v červnu po celostátní debatě plné vášní. Prezident Barack Obama, který práva gayů a lesbiček jinak podporuje, se ale v případě manželství osob stejného pohlaví staví proti.