Izrael postaví bariéru proti přistěhovalcům a teroristům

Jeruzalém - Izraelská vláda schválila plány na stavbu bariéry u hranic s Egyptem. Chce tak zablokovat cestu, kudy se na izraelské území dostávají přistěhovalci a teroristé. Děravou hranici překročily tisíce přistěhovalců z Afriky, kteří utekli před válečnými konflikty. Podle premiéra Benjamina Netanjahua bude Izrael takové uprchlíky dál přijímat, ale současně chce chránit židovský charakter země.

Izrael je oblíbeným cílem Afričanů, kteří prchají před válkami a chudobou; 250kilometrová jižní hranice je propustná, každý týden ji z Egypta přejde 100 až 200 uprchlíků. Izraelská vláda teď schválila plot doplněný o elektronické senzory, který má příliv zastavit.

Stavba potrvá dva roky a vyžádá si v přepočtu téměř pět miliard korun. Její součástí bude i kamerový systém, který pomůže bezpečnostním složkám odhalit nelegální imigranty. Egyptské úřady uvedly, že o izraelském plánu nebyly dosud informovány. Egypt v poslední době zpřísnil dohled nad hranicí s Izraelem, od loňského května přišlo při pokusu o její překročení o život nejméně 17 lidí.

Video Izrael postaví na hranicích bariéru
video

Izrael postaví na hranicích bariéru

Vzniknou zatím dva úseky: jeden u pásma Gazy a druhý u Rudého moře. V Izraeli žije odhadovaných 200 tisíc přistěhovalců, asi polovina ilegálně. Krajní a náboženská pravice se kromě sociálních a bezpečnostních aspektů obává, aby se v Izraeli lidé křesťanského nebo muslimského vyznání neusadili, a nenarušovali tak židovský charakter státu.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak:

„Potřebujeme plot se všemi našimi sousedy. Slovy jistého amerického básníka, dobré ploty dělají dobré přátele.“

Izrael staví také bezpečnostní bariéru kolem západního břehu Jordánu. Svou výškou a žiletkovými dráty je skutečnou překážkou atentátníkům. Palestinci v ní ale spatřují nelegální zábor území svého budoucího státu, do něhož na řadě míst zasahuje. Izraelské hranice se Sýrií a Libanonem odděluje plot s ostnatým drátem.

Bariéru, která by zabránila pašování zbraní i věcí běžné potřeby do pásma Gazy, se na své hranici s okupovaným západním břehem Jordánu rozhodl vybudovat také Egypt.