Benedikt XVI.: Přistěhovalci jsou lidské bytosti

Řím - Papež Benedikt XVI. při své tradiční modlitbě Anděl Páně vyzval Italy, aby respektovali práva přistěhovalců, a zdůraznil, že imigrant je lidská bytost hodná úcty. Na jihu země se totiž už několik dnů střetávají místní lidé s imigranty a v pátek tu uspořádali na africké zahraniční dělníky hon. Úřady nakonec situaci vyřešily deportací přistěhovalců do utečeneckého tábora, za vším je údajně mafie.

„Je třeba vycházet z jádra problému, je třeba vycházet z toho, jaký význam má člověk,“ řekl papež. „Imigrant je lidská bytost lišící se původem, kulturou a tradicemi, ale je to osoba, kterou je třeba respektovat a která má stejná práva i povinnosti. Zejména v práci, kde je velké pokušení ho vykořisťovat,“ podtrhl. Připomněl, že násilí nikdy pro nikoho nesmí být prostředkem, jak řešit problémy. „Je to otázka lidského charakteru. Vyzývám každého, aby se podíval do tváře svého bližního a řekl si: je to člověk a Bůh jej miluje stejně jako mě,“ uvedl Benedikt.

Několikadenní nepokoje stovek migrantů ve městě Rosarno propukly ve čtvrtek. Důvodem byly útoky vzduchovkou, kdy nejméně dva z přistěhovalců dostali zásah. Útoky začaly, když se Afričané odmítli podřídit místní mafii 'Ndranghetě. Podle odborníků byli v posledních letech jediní, kdo se vládě organizované kriminality nepodvolil.

Video Papež o přistěhovalcích
video

Papež o přistěhovalcích

Po útoku pak imigranti v ulicích demonstrovali a přitom rozbíjeli auta a výlohy. Incidenty pokračovaly i v pátek. Zraněno bylo 67 lidí. Italské úřady vyřešily situaci tím, že do města vyslaly bezpečnostní posily a začaly imigranty rozvážet do ubikací v jiných lokalitách. Rosarno dosud opustilo na 1300 přistěhovalců, kteří tu pracovali především na sběru citrusových plodů. Většinou pracují nelegálně.

Zásah italské policie proti přistěhovalcům
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24