Organizátoři vzpoury na gruzínské základně dostali až 29 let vězení

Tbilisi - Až na 29 let poslal dnes soud v Gruzii do vězení údajné organizátory vojenské vzpoury, která loni na začátku května vypukla na vojenské základně Muchrovani nedaleko Tbilisi. Vzpouře předcházely měsíce občanské neposlušnosti a protestních demonstrací opozice, jež následovaly poté, co Gruzie v srpnu 2008 prohrála krátkou šestidenní válku s Ruskem o separatistický gruzínský region Jižní Osetie.

K 29 letům vězení soud odsoudil plukovníka Kobu Otanadzeho za vzpouru, jejímž cílem mělo být svržení státní moci v Gruzii. Další důstojník Levan Amiridze dostal 28 let. Velitel posádky Šota Gorgiašvili byl odsouzen k 19 letům odnětí svobody. Dalších 15 obžalovaných dostalo tresty od tří do 15 let.

Obžaloba vinila vojenské vzbouřence z pokusu o státní převrat, který prý byl podporován a financován Ruskem. Moskva tato obvinění odmítla jako směšná.

Video Rozhovor s Ondřejem Soukupem
video

Rozhovor s Ondřejem Soukupem

Vzpoura na vojenské základně Muchrovani trvala asi čtyři hodiny. Poté vzbouřenci složili zbraně. Rozhovorů s vojáky se zúčastnil i gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Původně hlavní obžalovaný, někdejší velitel gruzínské národní gardy, generál Koba Kobaladze byl u soudu zproštěn viny. Obžaloba pro něj požadovala trest 13 a půl roku vězení mimo jiné za to, že prý usiloval o zmaření vojenského cvičení gruzínské armády s jednotkami NATO.