Egyptské pyramidy stavěli svobodní dělníci, nikoliv otroci

Káhira – Na okraji Káhiry byly objeveny hroby stavitelů starověkých pyramid. Nález dokazuje, že pyramidy staré přes čtyři tisíce let nestavěli otroci, ale svobodní dělníci. Jejich hroby jsou umístěny v blízkosti královských hrobek. Výzkum také prokázal, že dělníci jedli hlavně buvoly a ovce, které jim přímo na staveniště posílali zemědělci. Na stavbě největší z hrobek faraonů se podílelo kolem 10 000 lidí.

„Hroby byly postaveny vedle královské pyramidy, což znamená, že ti pohřbení v žádném případě nebyli otroci, protože ti by si nesměli hroby stavět v takové blízkosti krále,“ řekl šéf egyptské Národní rady pro památky Zahí Havás. V největším z nalezených hrobů byl pohřben muž jménem Idu. Jeho obdélníková hrobka je z hliněných, zvenčí omítnutých cihel. Kolem ní byly další a menší hroby i pohřební šachty, v nichž se našly lidské kostry a hliněné nádoby.

Archeologové kromě jiného zjistili, že hlavním jídlem dělníků byli buvoli a ovce, které posílali na staveniště zemědělci z jihu a severu Egypta. Denně se prý spotřebovalo 21 buvolů a 23 ovcí a jejich dodavatelé byli osvobozeni od placení daní. Havás odhaduje, že se na budování největší z hrobek egyptských faraonů podílelo na 10 tisíc lidí.

První hroby dělníků byly objeveny v 90. letech. Zjistilo se z nich například, že dělníci měli poměrně dobrou lékařskou péči, což vyvracelo dosavadní přesvědčení o primárním zastoupení otroků. Dělníci měli také povoleno stavět si vlastní hroby v podobě malých pyramid z hliněných cihel.