Pchjongjang chce do konce roku mírovou smlouvu

Pchjongjang - Severní Korea vyzvala USA k jednání o uzavření mírové smlouvy. Ta by nahradila dohodu o příměří, která ukončila korejskou válku v letech 1950-1953. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Severní Korea je připravena i k jednání o zastavení svého jaderného programu, výměnou žádá ukončení sankcí a hospodářskou pomoc. KLDR chce mírovou smlouvu uzavřít ještě do konce roku. Washington však návrh Pchjongjangu odmítl s tím, že o případné mírové smlouvě může být řeč až poté, co KLDR podnikne kroky k ukončení svého jaderného programu.

V prohlášení severokorejského ministerstva se uvádí, že v zájmu budování důvěry mezi Severní Koreou a USA je „zásadní uzavřít mírovou smlouvu, aby se ukončil válečný stav, klíčová příčina nepřátelských vztahů“. Izolovaná a zchudlá Severní Korea s podobnými výzvami přišla už v minulosti. Tvrdí, že pokud bude s USA dosažen mírový režim, pomůže to i k oživení mezinárodních jednání o ukončení severokorejského jaderného programu výměnou za hospodářskou pomoc.

Nehodláme Severní Koreji platit za to, aby se vrátila k rozhovorům o svém jaderném programu, prohlásil dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Crowley. Dodal, že je možné diskutovat o jakýchkoli problémech, jakmile se KLDR odhodlá ukončit svůj jaderný program.

Korejská válka v letech 1950 až 1953 skončila vyhlášením příměří, nikoli uzavřením mírové smlouvy. Technicky jsou obě Koreje stále ve válce, na jejich hranicích je v pohotovosti přes milion vojáků.

Korejská válka 1950-1953
Korejská válka 1950-1953