Nové brněnské centrum se zaměří na individuální léčbu rakoviny

Brno – V Brně vzniklo nové vědecké centrum, které bude vyvíjet léky na rakovinu přímo na míru pacientům. Zaměří se na nejvážnější typy nemoci, u nichž pacientům podle prognóz zbývá ani ne rok života. Podle prorektora Masarykovy univerzity Ivana Rektora právě v individualizaci léčby spočívá budoucnost medicíny. Babákův výzkumný institut vznikl sloučením tří pracovišť, bude mít 58 pracovníků a roční rozpočet 50 milionů korun.

Vakcíny, jejichž vývojem se experti budou zabývat, se vyrábí z nemocné tkáně pacienta. Lékaři mu ji odeberou při operaci. Vyrobený preparát mu pak vpíchnou do těla a snaží se vybudit jeho imunitní systém. V ideálním případě sama imunita rozvoj rakoviny zastaví nebo ji dokonce porazí. Vakcínu lékaři zkusili u 26 pacientů. U poloviny byla odpověď pozitivní.

Roman Hájek, ředitel institutu:

„Opravdu by takový lék mohl pacienta zachránit, ale v první fázi budou vakcíny zkoušeny u pokročilých nádorů, abychom prokázali účinnost a minimální toxicitu pro nemocné. V těchto případech rozhodně nejde mluvit o zásadním prodloužení života, ale o prokázání účinku těchto léků. Až v dalších stádií výzkumu můžeme mluvit o tom, jestli bude znamenat zásadní přínos a třeba i vyléčení.“

Video Rozhovor s Romanem Hájkem
video

Rozhovor s Romanem Hájkem

Podle odborníků je třeba metody dál zkoumat a účinnost vakcíny zvýšit. Za její velké pozitivum však už dnes považují minimální vedlejší účinky ve srovnání s klasickým ozařováním a chemoterapií. Výhodou je i nižší cena. Zatímco tradiční léčba vážně onkologicky nemocného stojí i přes milion za rok, výroba vakcíny 300 000 až 400 000 korun. Zatím se vakcinace používá jako doplněk tradiční léčby, tedy chirurgického zákroku, chemoterapie a ozařování.

K novému typu léku vede dlouhá cesta

Experti však zdůrazňují, že od výzkumu k zavedení nového typu léku do lékařské praxe může být daleko. Podle vedoucího institutu Romana Hájka se lék nejméně dva až tři roky vyvíjí, následují nejméně čtyři až pět let klinických zkoušek. „Během této fáze 95 procent všech léčiv zmizí, protože se ukážou neperspektivní,“ uvedl.

Ivan Rektor, prorektor Masarykovy univerzity:

„Teď jsme na začátku něčeho, co v budoucnosti má ohromnou perspektivu.“

Babákův výzkumný institut působí v kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích. Spolupracuje s Fakultní nemocnicí Brno, odkud vědci získávají vzorky tkání i kde mohou testované metody léčby nabídnout pacientům. Podle Hájka většinou nemocní mají o novinku zájem. Lékaři jim často dávají několik měsíců života a naděje je pro ně důležitá.

Výjimečnost centra podle jeho zástupců spočívá i v tom, že tam experti mohou vyrábět preparáty, které pak lze podávat pacientům. Povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv prý centrum získalo jako jediné svého druhu v ČR. „Je to jakási malá farmaceutická firma,“ řekl Hájek.